FotbalDiverse

Grigore Ceapă și Ovidiu Popescu au promovat cu CSM Slatina în Liga a II-a

Duminică, 9 august, au avut loc meciurile retur ale barajelor pentru promovarea în Liga a II-a. În urma rezultatelor înregistrate, Unirea Slobozia, Comuna Recea și CSM Slatina au promovat pe cea de-a doua scenă fotbalistică a țării. Unirea Slobozia a câștigat cu 2-0 duelul cu Mostiștea Ulmu (4-0 la general), ACS Fotbal Comuna Recea a dispus cu 2-1 de Minaur Baia Mare (3-3 la general și 4-3 la loviturile de departajare), iar CSM Slatina a repetat rezultatul din tur. S-a impus tot cu 1-0 în fața celor de la Progresul Spartac. Pentru gruparea olteană au jucat ambii fotbaliști vâlceni, Grigore Ceapă și Ovidiu Popescu, fiind introduși în teren de antrenorul Mihai Ianovschi în repriza secundă. Singurul gol al întâlnirii a fost înscris în minutul 62, în urma unei faze fixe obținută de Grigore Ceapă. A fost un corner, Vasile Gheorghe a executat, iar Marian Manea a trimis balonul cu capul în plasă. La 0-0, Slatina a avut și o lovitură de pedeapsă, de care nu a profitat. Marcatorul din tur, Vasile Gheorghe, a trimis balonul în bară. CSM a încheiat meciul în inferioritatea numerică, după ce Vlada (cu un sfert de oră înainte de ultimul fluier) a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Așadar, Grigore Ceapă și Ovidiu Popescu au promovat în Liga a II-a. Rămâne de văzut dacă vor continua la Slatina.