Liga VFotbal

Gol de la 60 de metri, la Vlădești! Orlești și-a luat revanșa după dușul rece cu Sălătrucel

După înfrângerea nescontată din runda precedentă, pe teren propriu, cu ultima clasată, Sălătrucel (2-1 pentru Alutus), CSC Orlești și-a luat revanșa. Și-a recuperat cele trei puncte în deplasarea de la Vlădești. Oaspeții au plecat de la scorul de 1-0 pentru gazde. Un autogol i-a adus pe vlădeșteni în avantaj. Fundașul Emil Marian a încercat sa respingă o minge și din imprudență și-a învins propriul portar. În total, au fost cinci goluri, inclusiv unul ”venit de pe altă planetă”. S-a marcat de la 60 de metri.

”Am revenit rapid în joc, după ce am fost conduși. Sorin Constantin a egalat, iar Bogdan Tudor ne-au adus în avantaj cu un șut violent, de la 35 de metri, direct în vinclul porții! 1-2 a fost scorul pauzei. După pauză ne-am majorat avantajul. George Filipoiu a înscris pentru 1-3. Misiunea ni s-a ușurat apoi. Gazdele au rămas în inferioritate numerică. Decarul lor și Mănel au primit cartonașe roșii după ce au sărit și protestat vehement la adresa arbitrului Alin Colța. Spre final, am reușit să mai punctăm o dată prin Daniel Croitoru, care a marcat de la 60 de metri, după o minge degajată care l-a depășit pe portarul advers. Nu am mai forțat. Ne-am mulțumit cu cele 4 goluri! Echipa a făcut un joc bun dat fiind faptul că ne-au lipsit 4 titulari, Robert Ion, Vili Iordăchescu, Popescu Dragoș și Iordachi nu au putut să ne ajute. Dar antrenorul nostru, Bogdan Preda, a găsit variante și a reușit să ducă echipa spre victorie! Mulțumim domnului Costantin Cîrstina că este lângă echipă și Primariei Orlesti pentru condițiile de care dispunem!”, a transmis vicepreședintele clubului din Orlești, Cristian Trușcă, după al cincilea succes al sezonului pentru formația sa.