”Gemenii golului” de la Sparta, ”dublă” la Mateeşti

Sparta a obţinut o victorie lejeră în etapa a V-a a eşalonului de elită judeţean. Formaţia pregătită de Mihai Lungan şi Romeo Chelcea a câştigat cu scorul de 5-1 duelul din deplasare, cu Minerul Berbeşti. Partida s-a jucat la Mateeşti. Oaspeţii au deschis scorul rapid, dar nu au reuşit să se păstreze în avantaj. ”Minerii” au egalat. Readuşi cu picioarele pe pâmânt, spartanii au luat apoi jocul în serios, iar până la pauză s-au desprins în câştigători. Conduceau deja cu 4-1 după 45 de minute. În partea secundă, râmnicenii nu au mai forţat. S-au făcut şi schimbări, a jucat ”toată lumea”. Sparta a mai punctat o singură dată. ”Gemenii golului”, Sică Bălţăţeanu şi Vali Mihalcea, au realizat ”dubla” în acest meci. Pe lista marcatorilor şi-a mai trecut numele şi Laurenţiu Cazan. Victoria i-a fost dedicată lui Ştefan Dică, sărbătoritul zilei.