Liga NationalaHandbal

Galop de sănătate pentru SCM în fața nou-promovatei Crișul Chișineu-Criș

”Municipalele” nu au avut timp să se bucure prea mult pentru succesul înregistrat joi, 28 octombrie, la debutul în turneul de Sf. Gheorghe. După partida cu Slatina, vineri, 29 octombrie, elevele lui Florentin Pera au revenit pe teren. Au întâlnit nou-promovata Crișul Chișineu-Criș. A fost un meci controlat de SCM din primul și până în ultimul minut. Mai timid în primele 20 de minute, copios în partea secundă a întâlnirii. Vâlcea a câștigat prima repriză la diferență de patru goluri, scor 19-15. În partea secundă, Crișul a mai marcat doar opt goluri, în timp ce handbalistele de la poalele Capelei au perforat poarta adversă de 21 de ori. A fost un adevărat galop de sănătate pentru SCM: scor final 40-23. Cea mai prolifică jucătoare a echipei noastre a fost A.G. Norgaard, care a punctat de 9 ori. Junioarele de la Centrul de Excelență, care s-au alăturat lotului Vâlcii cu câteva ore înainte de începerea turneului de la Sf. Gheorghe, s-au dovedit și ele de mare folos. Împreună au marcat 11 goluri. Lupei a avut 7 goluri din 7 aruncări (dintre care unul de la 7 metri), iar Țîrle a perforat poarta adversă de patru ori. Și Daria Bucur, revenită în handbal după 11 luni de absență, și-a intrat în mână. A marcat de cinci ori pentru SCM. Pe lista marcatoarelor și-au mai trecut numele: Dana Marin (care a înscris la fel ca și Lupei, tot 7 goluri), Kiki Liscevic (5), Gonzalez (2) și Dăscălete (1). Reamintim, SCM s-a prezentat la turneul de la Sf. Gheorghe cu doar 9 jucătoare, la care s-au adăugat junioarele împrumutate de la Centrul de Excelență. 10 jucătoare sunt în izolare, după ce au fost depistate cu COVID-19, iar Glibko e accidentată.

Echipa de handbal vâlceană va disputa următorul meci din cadrul turneului de la Sf. Gheorghe duminică, 1 noiembrie, de la ora 11.00. Adversară îi va fi Minaur Baia Mare. Partida va fi transmisă în direct, de TVR 2.