AtletismAlte sporturi

Gabriel Voicu a ajuns în Argentina. Atletul vâlcean ţinteşte finala olimpică de la 800 metri

Între 6 şi 18 octombrie, în Argentina, la Buenos Aires, se desfăşoară Jocurile Olimpice de Tineret. La această competiţie de anvergură, la care participă mii de sportivi de pe tot mapamondul, sunt prezenţi şi români. Delegaţia ţării noastre numără 34 de sportivi, de la 14 discipline. Dintre ei, cinci sunt atleţi. Vâlceanul Gabriel Voicu se regăseşte printre aceştia. Sportivul legitimat la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” şi CSM Giurgiu va concura la Olimpiadă în proba de 800 metri. A obţinut calificarea în urmă cu câteva luni, la Campionatul European de cadeţi din Ungaria, de la Gyor, unde s-a clasat pe locul 5. Anul trecut, elevul Marinelei Mirea a fost vicecampion la FOTE (Festivalul Olimpic al Tineretului European). Cea mai bună performanţă a sa la 800 metri a fost: 1:50.11. Voicu speră ca în Argentina să se autodepăşească. „Vreau să fac o cursă cât mai bună. Îmi doresc un PB şi sper să ajung să alerg în finală”, a declarat Gabriel Voicu, pentru site-ul Federaţiei Române de Atletism. Sportivul campion nu a practicat din prima atletismul. „Fotbalul a fost prima mea dragoste, dar iubesc ceea ce fac acum. La atletism am ajuns după ce m-am făcut remarcat la o întrecere judeţeană de alergare. Antrenamentele de la atletism nu sunt niciodată uşoare, dar sunt conştient că dacă e greu în timpul pregătirii, îmi va fi mai uşor în concursuri”, a mai spus Gabi, pentru FRA. Referitor la legătura aparte pe care o are şi cu sportul-rege, menţionăm că atletul Gabi Voicu este fiul unui jucător de fotbal vâlcean, respectiv al lui Cristi Voicu, legitimat la echipa de Liga a IV-a, Foresta Malaia. (S.S.)