Fosta CS Şirineasa, echipa care a câştigat la Fedeleşoiu în minutul 119, s-a calificat în semifinalele Cupei României

Cupa României este, într-adevăr, o competiţie a surprizelor. O echipă din eşalonul secund a ajuns în semifinalele Cupei României. Este vorba despre formaţia pregătită de Flavius Stoican, Viitorul Pandurii Tg. Jiu, cândva CS Şirineasa. Gorjenii au avut cel mai greu meci din competiţie la Fedeleşoiu. Viitorul Dăeşti a fost aproape de o calificare istorică. Formaţia din Tg. Jiu s-a impus atunci în minutul 119, după o fază în care gazdele au solicitat fault în atac.

Miercuri, 3 martie, Viitorul Pandurii a reuşit să o elimine din Cupă pe Universitatea Cluj. Meciul a început, practic, de la scorul de 1-0 pentru formaţia de la poalele Feleacului (a marcat Golan, în minutul 1), la care vâlceanul Victor Dican a fost titular şi chiar căpitan de echipă, la un moment dat. După pauză, oaspeţii au întors jocul. În minutul 69 au restabilit echilibrul din penalti, iar apoi au profitat de faptul că gazdele au rămas în inferioritatea numerică, după eliminarea lui Luchin. Paraschiv a decis soarta calificării în minutele 77 şi 86. Ardelenii s-au considerat nedreptăţiţi de arbitraj. În afară de Victor Dican, au mai părăsit Cupa României Denis Dumitraşcu şi Mihai Costea, vâlcenii din lotul Chindiei, care au fost eliminaţi de echipa lui Vătăjelu şi Vlădoiu, Universitatea Craiova. Partida s-a încheiat la scorul de 1-0 în favoarea grupării din Bănie, după o fază în care Denis a făcut o preluare greşită în careu, pentru care a şi fost blamat la final, de antrenorul său, Emil Săndoi. Până joi, 4 martie (la închiderea ediţiei), practic doar o echipă din eşalonul secund, din cele trei angrenate în faza sferturilor de finală (până atunci), a acces în semifinale. Petrolul Ploieşti a pierdut la scor de neprezentare, cu 3-0 (toate golurile fiind marcate în repriza secundă), confruntarea cu Astra Giurgiu. Dunărea Călăraşi – Dinamo a avut loc joi seara, cum spuneam, după închiderea ediţiei.