Fosta campioană a smuls un punct cu noroc, în ultimele cinci minute de joc

POSADA PERIŞANI – FORESTA MĂLAIA 5-5

Posada Perişani şi Foresta Mălaia au încheiat la egalitate partida de sâmbăta trecută (5-5). Prin prisma evoluţiei scorului se poate spune însă că fosta campioană judeţeană din 2012 a câştigat cu mult noroc un punct în acest duel în care apărările au cam fost vraişte, atâta timp cât s-au marcat nu mai puţin de 10 goluri. În partida care s-a disputat pe Stadionul „CSŞ” din Râmnic, Posada a condus doar în startul meciului, cu 1-0, după care adversarii au preluat conducerea (2-1). După ce a a fost egalată, 2-2, Foresta Malaia a intrat totuşi la vestiare cu un avantaj de un gol (3-2), iar diferenţa a crescut după pauză, până la 5-3. Pe final, mai precis în ultimele cu cinci minute de joc, urmaşii foştilor campioni din Ţara Loviştei au marcat de două ori şi au smuls un punct cu forcepsul. „Aşa cum am spus înainte de acest joc, mă aşteptam să avem un meci greu. E un punct câştigat cu noroc, pe final, dar e bine că l-am luat şi pe acesta, mai ales dacă e să ţinem cont de situaţia în care ne aflăm noi în acest moment”, a spus reprezentantul echipei din Perişani, Octavian Ursu, care a adăugat că golurile Posadei au fost marcate de Ionuţ Gâlcescu (un jucător adus de la Tg. Jiu), Cătălin Băluţă (din penalti), Laurenţiu Cornea şi Adrian Dedeu (2).
După o jumătate de tur în care s-a aflat – în mod cu totul neobişnuit – în subsolul ierarhiei din Seria Nord, la Posada Perişani se va încropi, din nou, o trupă puternică. Prima mutare a survenit pe banca tehnică, noul antrenor fiind Dumitru Teleşpan, care a părăsit liderul Stejarul 2009 Vlădeşti. În curând, oficialii vor anunţa câteva schimbări importante şi în ceea ce priveşte lotul de jucători. (N.C.)