Liga IIIFără categorie

Flacăra, urme de speranță în Vinerea Paștelui. Lucian Giurcă, prima victorie la Horezu

Vineri după-amiază, pe stadionul Brothers, cam de la ora la care în toate bisericile răsuna Prohodul Domnului, s-a disputat derby-ul vâlcean al suferinței din Liga a III-a, între ultimele două clasate din Seria a VI-a, Horezu și Costești, cu Minerul gazdă. „Olarii” au fost mai norocoși. Au obținut victoria după o lungă pauză. Au și uitat cum e. A fost primul succes cu Lucian Giurcă pe banca trupei din orașul ceramicii. Singurul gol al întâlnirii a fost înscris de Butoiu, care, în minutul 31, a profitat de o greșeală în tabăra gazdelor și și-a adus echipa în avantaj. La oaspeți, au revenit pe teren doi dintre jucătorii accidentați. Rareș Sporea, după patru luni de pauză, provocată de operația de la umăr, a fost din nou între buturi. De asemena, pe final de partidă a intrat și Georgescu.

În partea secundă, formația pregătită de Marius Vlădoi a avut șanse de a da un alt curs jocului, în principal după eliminarea lui Ion Marian, care a văzut roșu în minutul 70 după două galbene, dar mingea nu a vrut să intre în poartă. O dată a salvat Ivan, de pe linia porții, iar în minutul 73, fostul jucător al horezenilor, Raul Horumbă, a ratat din punctul cu var pentru Costești. Mingea s-a oprit în bară.

0-1 a fost la final, rezultat care menține speranța în Treapt pentru îndeplinirea obiectivului, de salvare de la retrogradare. Flacăra s-a apropiat la două puncte de Craiova 2, formaţie care, în această rundă, a pierdut cu 3-2 la Roșiori. Tot în play-out, Filiași și Potcoava au terminat la egalitate, 1-1.

Minerul Costești: D. Vlădoi – Pufu, Nicolaescu, Neacșu, Miroiu – Horumbă (Roșianu 77), Zamfirescu, Trașcă, Neacșa – R. Dinu, Berescu.

Flacăra Horezu: Sporea – I. Marian, Ciortan, Deaconescu, Sandu – Dobre, Ivan (Nistor 84) – Bote (Vladu 72), Bîrzan (Georgescu 90), Trașcă – Butoiu (Dobrin 84).