Liga IIIFotbal

Flacăra și Minerul, egal fără importanță în ultima întâlnire din Liga a III-a. Horezu i-a pierdut pe Sporea, Nistor și Trașcă

Sâmbătă după-amiază, în Treapt a avut loc derby-ul suferinței, ultima întâlnire directă din Liga a III-a dintre Flacăra Horezu și Minerul Costești. Partida s-a terminat la egalitate, 1-1. Brazilianul Arthur Bote a deschis scorul în prima repriză. Oaspeții au egalat în partea secundă, după un corner, prin George Neacșu. Flacăra a pierdut trei jucători după acest meci. Nistor a acuzat dureri la gambă și a părăsit terenul în minutul 30. Sporea a ieșit la pauză, cu dureri musculare, care pot fi cauzate de o contractură sau o ruptură. În locul său, între buturi, a intrat juniorul Ștefan Popa, Dragoș Petrișor fiind indisponibil de câteva etape (din motive medicale). Nici Trașcă nu a mai putut spre final și a cerut schimbare. Remiza nu a ajutat pe nimeni. Atât Horezu, cât și Costești au retrogradat din punct de vedere matematic. Mai pot fi salvate doar de o decizie a FRF. Și dacă ar fi câștigat, victoria nu avea importanță pentru penultima clasată, Horezu, întrucât Craiova a câștigat cu Sporting Roșiori (5-1) și și-a securizat locul 4 în play-out. Are șapte puncte Flacăra. În ultima etapă, pe 28 mai, Costești va juca acasă, cu Potcoava, iar Horezu, la Roșiori.