Flacăra s-a stins pentru Horezu! ”Olarii” au rămas pe loc de retrogradare

Flacăra Horezu nu a reuşit să câştige ”derby-ul suferinţei”, cu Universitatea Craiova 2, disputat sâmbătă, 14 mai, în Treapt. Formaţia vâlceană a terminat la egalitate confruntarea cu ”satelitul” din Bănie, scor 2-2. Elevii lui Lucian Giurcă au trecut în avantaj în minutul 34. Ivan i-a pasat în dreapta, lui Arthur Bote. Brazilianul şi-a întors adversarul, a trecut ca printre jaloane de apărarea oaspeţilor şi din spatele ultimului fundaş, a trimis balonul în colţul opus portarului: 1-0. Bucuria gazdelor nu a durat mult. În minutul 43, Ivan a pus mâna în faţă, pentru a se proteja de adversar, iar arbitrul a indicat punctul cu var. Atanas Trică a transformat lovitura de pedeapsă şi s-a refăcut egalitatea: 1-1. În minutul 56, Flacăra a trecut din nou în avantaj. Pe un contraatac, mingea a plecat din stânga pe culoar, în centru, Arthur Bote a preluat elegant şi a finalizat precis, din 11 metri. ”Dubla” brazilianului nu a fost suficientă pentru gruparea din oraşul ceramicii. În minutul 59, după o fază frumos desenată de craioveni, mingea a ajuns în stânga, la David Ciolacu. Jucătorul lui Papură l-a întors pe Ion Marian, care a şi alunecat şi l-a suprins pe Sporea cu un şut la colţul scurt: 2-2. Deşi au mai rămas 30 de minute de joc, echipa din Treapt nu a mai reuşit să puncteze. Remiza cu Craiova a pus capăt speranţelor ”olarilor”. Flacăra s-a stins. Horezu a rămas pe loc de retrogradare. E la cinci puncte în spatele Craiovei, cu două etape înainte de final. Ionuţ Vladu şi colegii săi joacă sâmbătă, 21 mai, cu Minerul Costeşti, iar pe 28 mai, la Roşiori. Pentru a continua în Liga a III-a, e nevoie de o decizie favorabilă din partea FRF. Înfiinţarea unei noi competiţii dedicată tinerilor ar putea ”elibera” Liga a III-a de echipele-satelit sau cele care mizează pe juniori şi astfel ar rămâne ”bilete” pentru formaţiile aflate acum pe locuri de retrogradare, care îşi doresc să continue în acest eşalon, cum este cazul celor de la Horezu şi Costeşti.