Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Flacăra Horezu, singura echipă vâlceană care merge mai departe în Cupa României. Viitorul Dăeşti, următoarea adversară?

Miercuri, 28 iulie, au avut loc partidele din turul I al Cupei României. Două s-au disputat la Vâlcea. La Fedeleşoiu, Minerul Costeşti a dat piept cu Jiul Petroşani, în timp ce pe fostul stadion Oltchim, Sparta Rm. Vâlcea a înfruntat Flacăra Horezu. Ambele partide s-au încheiat cu acelaşi scor: 1-3.

Sparta – Flacăra a început cu o întârziere de 15 minute. Al doilea medic a întârziat, dar s-a încadrat în termen, astfel încât jocul să se poată disputa. Primele 30 de minute au aparţinut gazdelor, care şi-au creat şi trei ocazii importante. Cea mai mare, prin Dobre, care a fost aproape să debuteze cu gol la Sparta. Chebar a executat o lovitură de la colţ, iar Dobre a deviat pe spate balonul spre poartă. Sporea, cu un reflex impresionant, a reuşit să respingă, împiedicând mingea să intre în poartă. O altă şansă mare de a marca a avut-o Chebar, dintr-un şut de la 20 de metri. Contrar cursului jocului, în minutul 34, oaspeţii au deschis scorul. Dinu a scos penalty, iar Raul Nistor a executat lovitura de pedeapsă. Imediat, în minutul 37, s-a făcut 2-0 pentru Flacăra. Dinu a pătruns din flancul drept, şi-a întors doi adversari şi a dublat avantajul echipei sale, spre dezamăgirea spartanilor, care au cerut off-side la această fază. Pe final de repriză, Bălţăţeanu putea reduce din diferenţă, însă ”olarii” au reuşit să-i blocheze şutul. La reluare, în minutul 63, Horumbă a marcat pentru 3-0 şi a cam încheiat socotelile. Până la final s-a mai înscris o dată. În minutul 76, Darius Preda, aflat şi el la debutul în tricoul Spartei, a punctat pentru 1-3, din penalti, rezultat înregistrat şi la final. Flacăra, fără nicio schimbare în acest joc, cu doar două rezerve (Vlădoi şi Bîrziche), a obţinut, astfel calificarea în turul secund unde va da, cel mai probabil, peste Viitorul Dăeşti. Partida de pe stadionul Brothers a fost arbitrată de vâlceanul Sebastian Lăstun. O repriză s-a desfăşurat pe o căldură infernală, iar cealaltă, pe ploaie şi rafale de vânt.
Sparta Rm. Vâlcea: Gogete – Chebar, Fuiorea, Mocioacă, Streinu, Al. Ștefan, Dobre, Pătraşcu, Mihalcea, M. Popa, Bălţăţeanu. Au mai jucat: Cazan, D. Preda, Voicu, Fredy Dumitru şi Burtoi.
Flacăra Horezu: Sporea – Burcea, Vişan, M. Diaconescu, Comănescu, Nuţă, Nistor, Chelcea, Dinu, I. Marian, Horumbă.