Liga 6Fotbal

Flacăra Horezu, în pas de defilare, spre promovare!

Sâmbătă, în Treapt, lidera din Superligă, Flacăra Horezu şi-a reconfirmat valoarea. Formaţia pregătită de Adi Popa a câştigat fără drept de apel derby-ul cu echipa campioană en-titre, Viitorul Dăeşti, din prima etapă a returului. Dacă în tur a fost un meci decis pe muchie de cuţit, horezenii impunându-se atunci cu scorul de 3-2, după ce au fost conduşi cu 2-0, de această dată nu s-a pus în nici un moment problema învingătoarei. Practic, meciul a început de la 1-0 pentru gazde. În minutul 2, Laurenţiu Nicolaescu a greşit, Adi Popa a profitat, a pătruns în careu şi a centrat în faţa porţii. Fundaşul Robert Tănăsie, deşi nu se afla sub presiune, fără să ştie că nu are adversar în spate, a intervenit şi a împins balonul în propria poartă. În minutul 10, oaspeţii au avut şansa de a restabili egalitatea, prin Alin Bunescu. „Vrăjeală” a trimis, însă, mingea, în transversală. Apoi, până la pauză, doar o echipă a fost pe teren. În minutul 18, Adi Popa a dus scorul la 2-0. La jumătatea reprizei, era deja 3-0. Stănică a prins un şut sănătos, mingea a lovit transversala şi a revenit în teren. Apărarea oaspeţilor, din nou visătoare, l-a lăsat pe Bobi Verdeş să trimită balonul în poartă. La pauză a fost 4-0. În ultimul minut, Stănică i-a întors pe Nicolaescu şi pe Fistogeanu, a „culcat” şi portarul şi şi-a trecut, de asemenea, numele pe lista marcatorilor. Gazdele, nu s-au oprit aici. În minutul 54, Verdeş a dus scorul la 5-0. Acelaşi Stănică a scăpat singur spre poartă, dar a fost altruist şi l-a servit pe golgheterul Flacărei, care a realizat, astfel, „dubla”. Se prefigura cea mai drastică înfrângere pentru Viitorul Dăeşti din ultimii ani. Însă, după minutul 55, la adăpostul celor cinci goluri marcate, oficialii Flacărei au decis să le dea posibilitatea şi jucătorilor care au evoluat mai puţin să intre pe teren. În aceste condiţii, oaspeţii au reuşit să mai spele ruşinea şi să reducă din handicap. Fistogeanu a înscris pentru 5-1 (minutul 77), iar în minutul 87 Filipoiu a marcat golul 2 al campioanei en-titre. Partida s-a încheiat la scorul de 5-3. În prelungiri, „Vrăjeală” a scos un penalti, transformat de George Neacşu. Astfel s-a scris istoria unui derby (doar pe hârtie), care a demonstrat că Flacăra este, în acest moment, cea mai valoroasă echipă din judeţ.