Liga IIIFotbal

NEBUNIE LA HOREZU !!! Flacăra a învins FC „U” Craiova cu 2-0! Ultrașii din Bănie au rupt gardul să-i bată pe jucătorii lui Mititelu!

Flacăra Horezu a avut din nou o evoluție entuziasmantă în Liga a III-a și a câștigat cu scorul de 2-0 (după 1-0, la pauză) meciul pe care l-a disputat, în această după amiază, pe teren propriu, împotriva echipei FC „U” Craiova. Cele două goluri au fost marcate de Cristi Munteanu (în minutul 25) și Eduard Neacșu, din penalti (minutul 78).

1500 de spectatori au asistat la meciul din Treapt

Încă din prima repriză, cele două combatante le-au oferit un frumos spectacol fotbalistic celor aproape 1500 de spectatori prezenți pe stadionul din Treapt (din care vreo 300 au venit din Bănie). Adi Popa & Co. au intrat în avantaj la vestiare, grație reușitei din minutul 25 a lui Cristi Munteanu. Atunci, căpitanul de echipă Raul Nistor a centrat din corner, Samson Nwabueze a reluat spre poartă, în prima fază mingea a fost respinsă de apărarea craioveană, dar până la fundașul vâlcean, care a trimis-o în plasă: 1-0.
După golul încasat, răniţi în orgoliu, fotbaliștii lui Adrian Mititelu au ieşit mai periculos la atac și și-au creat mai multe ocazii de gol. Cea mai importantă șansă de a înscrie i-a aparținut lui Sabin Lupu, al cărui șut din lovitură liberă de la 25 de metri a fost respins în lateral de tânărul portar al Flacărei Horezu, Robert Popa.

Scorul final a fost pecetluit în minutul 78, din penalti

Jucătorii de la Flacăra Horezu au blocat bine culoarele spre poarta lor și după pauză. FC „U” Craiova a fost din nou foarte periculoasă în minutul 58, la o altă lovitură liberă de la 25 de metri, de această dată executată de Florin Costea, dar Robert Popa şi-a arătat din nou valoarea (deşi nu are decât 15 ani!) şi a respins mingea cu piciorul, din alunecare. De partea cealaltă, vâlcenii se puteau desprinde la 2-0 în minutul 62, când tot Raul Nistor a centrat perfect din corner, Adi Popa a reluat mingea cu capul, din 8 metri, dar portarul Claudiu Chindriș a respins-o miraculos de sub transversală.
Reprezentanta Vâlcii în Liga a III-a și-a dublat totuși avantajul în minutul 78, din penalti. La o fază în care mingea se afla în altă zonă a suprafeței de pedeapsă, portarul Claudiu Chindriș l-a „cosit” pe Eduard Neacșu, iar arbitrul de centru a arătat imediat punctul cu var. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de același Eduard Neacșu, care l-a trimis pe goal-keeper-ul din Bănie în partea dreaptă și a șutat pe jos, pe centrul porții: 2-0.

Suporterii din Bănie i-au certat pe jucătorii craioveni şi după meci

După golul al doilea, ultrașii din Bănie, care pe durata meciului au scandat de mai multe ori chiar şi împotriva lui Adrian Mititelu (fiind nemulţumiţi de prestaţia slabă a favoriţilor), au rupt gardul să-i bată pe jucătorii de la FC „U” Craiova. Fanii au fost opriţi imediat de jandarmi, iar apoi liderii galeriei Universităţii au intervenit și au liniștit situația. „Răfulaia” a continuat însă după meci, când suporterii craioveni i-au muştruluit zdravăn pe fotbaliştii de la FC „U” pentru jocul sub aşteptări din Treapt.
În ceea ce priveşte partida în sine, până la final nu s-a mai întâmplat nimic deosebit pe tabela de marcaj, chiar dacă craiovenii s-au aflat mai mult în posesie în jumătatea horezeană de teren şi au pus la grea încercare defensiva cooordonată de veteranii Ciprian Dinu şi Cristi Munteanu.

Week-end-ul viitor, horezenii vor juca la FC Voluntari 2

Flacăra Horezu și-a trecut astfel în palmares încă o victorie foarte importantă. În acest moment, Adi Popa & Co. au 14 puncte în cont şi un golaveraj de 12-4, graţie cărora se mențin în plutonul fruntaș al Seriei a III-a (locul 6). Primele cinci poziţii ale clasamentului sunt ocupate de Unirea Bascov (17 puncte, golaveraj 15-3), ACSO Filiaşi (16 puncte, golaveraj 11-6), Turris-Oltul Tr. Măgurele (15 puncte, golaveraj 14-4), AS SR Braşov (tot 15 puncte, dar golaveraj 9-5) şi Astra Giurgiu 2 (14 puncte, golaveraj 16-6).
În următoarea rundă, care va avea loc week-end-ul viitor, echipa din orașul administrat de primarul Nicolae Sărdărescu va juca în deplasare, la FC Voluntari 2. După primele şapte etape ale sezonului, formaţia ilfoveană se află pe locul 7, cu 13 puncte.

Au evoluat echipele:

FLACĂRA HOREZU: Robert Popa – Samson Nwabueze, Cristian Munteanu, Ciprian Dinu, Emilian Bîrziche, Răzvan Olteanu, Sebastian Bobină, Adrian Popa (Vali Munteanu ’90+1), Raul Nistor (Ionuț Simeanu ’72), Radu Georgescu (Eduard Neacșu ’66), Florin Cioablă (Ionuț Gonzales Neamțu ’52).
Rezerve neutilizate: Florin Matache – Vlăduț Bălan, David Oprescu.

FC „U” CRAIOVA: Claudiu Chindriș – Ovidiu Dănănae, Mădălin Ciucă (căpitan), Sorin Avram, Constantin Grecu, Alexandru Armășelu, Sebastian Perez Villegas, Ștefan Kovari, Sabin Lupu, Samuel Zimta, Claudiu Bălan. Au mai jucat: Florin Costea, Mihai Dina.
Rezerve: Sorin Mogoșanu – Cosmin Calu, Radu Negru, Nicușor Raicea, Sebastian Tătulea.