Flacăra a condus la Potcoava. Denis Vlădoi a apărat un penalty

Penultima etapă din 2021, din Liga a III-a, nu a adus nimic bun pentru Flacăra Horezu. Formația din orașul ceramicii a pierdut din nou, în fața unei posibile contracandidate din lupta pentru evitarea retrogradării, Petrolul Potcoava. Partida s-a încheiat la scorul de 3-1 în favoarea gazdelor. Meciul a început, practic, de la scorul de 1-0 pentru elevii lui Narcis Enăchescu. După doar două minute de joc, Alexandru Trașcă a adus-o pe Flacăra în avantaj. Vâlcenii nu s-au menținut la timonă. Petrolul a egalat în minutul 11. Enăchescu a fost nevoit să facă și o modificare. Rareș Sporea s-a accidentat și nu a mai putut continua. Între buturi a intrat Denis Vlădoi, care a demonstrat că echipa se poate baza oricând pe el. La 1-1 a apărat un penalty. Ulterior a mai avut și alte intervenții salvatoare. Din păcate, nu a putut evita înfrângerea. Deși, teritorial, și-a dominat adversara, formația din Horezu a primit două goluri în ultimul sfert de oră.

Nici pentru etapa viitoare nu sunt speranțe prea mari pentru „olari”. În Treapt, aceștia vor întâlni lidera, pe Viitorul Dăești. Dată fiind situația, se anunță o iarnă grea pentru Flacăra și oficialii acesteia, care vor avea misiunea de a consolida lotul, astfel încât în partea a doua a sezonului să nu aibă emoții în privința retrogradării.