Fiul antrenorului de la Băbeni, printre marcatori în victoria cu Olympic

Sâmbătă, 9 octombrie, FC Băbeni a disputat al doilea meci din acest sezon al Ligii a IV-a. Formaţia pregătită de Iulică Dincă a întâlnit-o, în deplasare, pe Olympic Rm. Vâlcea. Experienţa oaspeţilor şi-a spus cuvântul. După o primă repriză în care scorul s-a menţinut strâns, băbenarii au preluat frâiele jocului şi au obţinut o victorie convingătoare. S-au impus cu scorul de 8-3.

”Rezultatul e bun, mulţumitor, dar nu ne îmbătăm cu apă rece. Am întâlnit o echipă bunicică, dar formată în mare parte din copii. Sunt acolo doar 4-5 seniori. Am început mai slab meciul. În minutul 10 era 1-0 pentru gazde. Apoi am revenit. În 25 de minute am marcat de trei ori. Prima repriză s-a încheiat la scorul de 3-2 în favoarea noastră. Am făcut diferenţa în partea secundă. Încet-încept, sper să ne punem pe picioare, să închegăm relaţiile de joc. Am vorbit cu băieţii să facem şi noi măcar un antrenament pe săptămână. Sunt mulţumit că m-am reîntors, de faptul că îl avem alături de noi pe domnul Bucuroiu, care se implic şi împreună cu domnul primar şi toţi cei implicaţi, încercăm să facem ceva. După meci, băieţilor le-a fost oferită o masă. Sunt detalii care ne apropie şi sper eu că vom deveni o familie unită. În privinţa campionatului, sper să continue aşa. Dacă se vor interzice testele, va fi foarte greu să nu se întrerupă competiţia, pentru că mulţi încă sunt reticenţi în privinţa vaccinului. Referitor la restanţele pe care le avem, probabil că miercurea viitoare o vom juca pe cea cu Budeşti. Am convenit să ne întâlnim pe terenul lor. Despre cea cu Malaia, nu ştiu încă nimic. Vedem cum vor evolua lucrurile şi din punct de vedere pandemic, dacă situaţia din acest moment ne va perturba sau nu activitatea”, a declarat Iulică Dincă, după primul succes de la revenirea pe banca echipei din Băbeni. În partida cu Olympic au marcat pentru oaspeţi: Alex Burtoi, de patru ori, Neacşu, Gulea, Marian Buşe, dar şi fiul antrenorului, Gabi Dincă, intrat pe teren în ultimul sfert de oră.