Feriţi-vă de „Mamba neagră”!

csm rm valcea vs fc caransebes mamba neagra Konyeha OnyekaCSM Rm. Vâlcea – FC Caransebeş 4-1

Tocmai când publicul-spectator aproape că îşi pierduse orice speranţă cu privire la obţinerea unei victorii, CSM Rm. Vâlcea a dat un recital de goluri spectaculoase în partida disputată week-end-ul trecut, cu FC Caransebeş. Konyeha Onyeka, transferat în Zăvoi în urmă cu aproximativ două săptămâni, a fost one-man-show, jucătorul-senzaţie, de care aveam atât de mare nevoie. Fotbalistul născut în Nigeria a deschis scorul în minutul 3, dintr-o acţiune personală, de toată frumuseţea, după care Ionuţ Stoica şi Ion Coman puteau face 3-0. Imediat după aceea, Gafiţa putea aduce egalitatea în două rânduri, pentru FC Caransebeş, dar, în minutul 30, Konyeha, „Mamba neagră” din Nigeria, a punctat pentru 2-0 şi a stârnit aplauze printre cei aproximativ 200 de suporteri răsfiraţi prin tribunele stadionului. În debutul reprizei secunde, „municipalii” au mai scăzut din turaţie, iar asta le-a provocat un gol, marcat cu capul, după un corner, de către Dicu. Au urmat minute bune pentru cei de la FC Caransebeş, care au năvălit în suprafaţa noastră de teren. Cosmin Neagu a prăpădit însă orice speranţă a adversarilor de a mai egala, cu zece minute înainte de final, când a şutat puternic sub trasversală. „De acum, nimeni nu ne mai opreşte. A venit momentul de care aveam mare nevoie”, avea să declare, la sfârşitul meciului, Neagu. Puţin mai târziu, Lucian Iordache a oferit lovitura de graţie, scor 4-1, cu un şut impecabil, pe colţul lung, de la 25 de metri de poarta adversă. Lui Erik Lincar nu-i venea să creadă ceea ce se întâmplă şi, de fericire, a căzut în genunchi, iar, la sfârşit, şi-a îmbrăţişat puternic jucătorii.
CSM Rm. Vâlcea a evoluat în următoarea alcătuire: Daniel Popescu – Samson Nwabueze, Ionuţ Stoica (cpt.), Cătălin Pârvulescu, Alexandru Ionescu, Lucian Iordache, Konyeha, Bogdan Geantă (Andreas Calcan ’85), Ovidiu Popescu, Enache Câju (Vlad Munteanu ’65) – Ion Coman (Cosmin Neagu ’72). (L.C.)