Liga VFotbal

”Felicitări, Oltul Ionești! E o campioană meritorie. A dovedit tenacitate și respect pentru fotbal”

În această rundă, cu două etape înainte de final, Oltul Ionești a câștigat campionatul Ligii a V-a după succesul de la Pietrari. Ioneștenii au fost mult timp în umbra echipei din Drăgoești, însă formația de pe malul stâng al Oltului și-a pus singură piedici. Va termina pe locul secund. Duminică, 28 mai, Oltul Drăgoești a remizat în deplasare, 2-2, cu Mihăești.

”A fost un meci frumos la Mihăești, disputat, între două echipe bune, zic eu. Foarte cumsecade cei de la Mihăești. Am deschis noi scorul prin Melcescu, dar ne-am văzut egalați pe final de repriză. După pauză, au marcat gazdele pentru 2-1. Ne-au prins nepregătiți la o lovitură liberă. Mazilu ne-a surprins cu o execuție rapidă. Practic poarta era goală, nu ne așteptam. Prin minutul 60 am rămas în inferioritate numerică. Piți (Laurențiu Păunescu) a fost eliminat. Am egalat cu vreo 10 minute înainte de final, prin Alex Uță, din penalty. Acum ne bucurăm de fotbal, de competiție. Vom vedea ce strategie vom aborda în viitor. E încă prematur să vorbim acum. Nu aș vrea să mai cad în capcana de a mă îmbăta cu apă rece. Din vechea gardă, Uță și Căpruci au ales să rămână și să respecte competiția, să o ducă până la capăt. Banca tehnică e aceeași, cu Tibi Preda, Edi Guță și Alex Uță. Felicitări Oltul Ionești! E o campioană meritorie. Au dovedit tenacitate și au respectat fotbalul. Noi, într-un meci decisiv, la Bărbătești, am luat trei cartonașe roșii. Am avut un avans considerabil. Singuri am pierdut acest campionat. Mergem mai departe” , a declarat primarul din Drăgoești, Gheorghe Melente.