Acasă Liga IV FCPO și-a luat revanșa după înfrângerea cu Chimia, din etapa precedentă și...

FCPO și-a luat revanșa după înfrângerea cu Chimia, din etapa precedentă și ratarea titlului județean, cu Băbeni

713
0

Cu orgoliul rănit după înfrângerea suferită în fața Chimiei, în etapa precedentă, jucătorii de la FC Păușești Otăsău și-au propus să nu mai facă pași greșiți. Au luat jocul în serios cu FC Băbeni, echipă care, într-o altă formulă, în minicampionatul precedent le-a ”suflat” titlul județean. Cu toate acestea, rezultatul nu a fost cel dorit. Nu în prima repriză. Formația pregătită de Iulică Dincă a trecut în avantaj în urma unei lovituri libere. Cristi Gulea a marcat un euro-gol. Înainte ca Răzvan Mosor să trimită echipele la vestiare, în minutul 45, FCPO a egalat tot ca urmare a unei faze fixe, dar după un corner. Lucian Boncioiu a stabilit scorul pauzei 1-1.

Partea secundă a aparținut gazdelor, care au revenit mai motivate de la vestiare. În minutul 48, Marian Filipoiu și-a adus echipa în avantaj, iar de aici s-a rupt firul pentru Băbeni. De la 2-1, s-a făcut 4-1. Oaspeții au redus din diferență, dar ea s-a refăcut și chiar majorat. Partida s-a terminat la scor de tenis, 6-3 pentru FCPO. În acest meci, ”Maricanu`” și Aldescu au marcat câte o ”dublă”, Lucian Boncioiu a înscris, așadar, o dată, pentru echipa câștigătoare, la fel ca și Robert Ilea. Din tabăra gazdelor a lipsit Bîrlogeanu, suspendat după cartonașul roșu din etapa precedentă. De menționat ar mai fi că jocul a fost unul liniștit, lipsit de incidente, fără niciun cartonaș. A fost condus de Răzvan Mosor, arbitru care în etapa precedentă a înregistrat un record, sancționând disciplinar la derby-ul Nordului (Brezoi-Malaia) 17 fotbaliști (cu cartonașe galbene și roșii).