FCPO și-a luat revanșa după înfrângerea cu Chimia, din etapa precedentă și ratarea titlului județean, cu Băbeni

Cu orgoliul rănit după înfrângerea suferită în fața Chimiei, în etapa precedentă, jucătorii de la FC Păușești Otăsău și-au propus să nu mai facă pași greșiți. Au luat jocul în serios cu FC Băbeni, echipă care, într-o altă formulă, în minicampionatul precedent le-a ”suflat” titlul județean. Cu toate acestea, rezultatul nu a fost cel dorit. Nu în prima repriză. Formația pregătită de Iulică Dincă a trecut în avantaj în urma unei lovituri libere. Cristi Gulea a marcat un euro-gol. Înainte ca Răzvan Mosor să trimită echipele la vestiare, în minutul 45, FCPO a egalat tot ca urmare a unei faze fixe, dar după un corner. Lucian Boncioiu a stabilit scorul pauzei 1-1.

Partea secundă a aparținut gazdelor, care au revenit mai motivate de la vestiare. În minutul 48, Marian Filipoiu și-a adus echipa în avantaj, iar de aici s-a rupt firul pentru Băbeni. De la 2-1, s-a făcut 4-1. Oaspeții au redus din diferență, dar ea s-a refăcut și chiar majorat. Partida s-a terminat la scor de tenis, 6-3 pentru FCPO. În acest meci, ”Maricanu`” și Aldescu au marcat câte o ”dublă”, Lucian Boncioiu a înscris, așadar, o dată, pentru echipa câștigătoare, la fel ca și Robert Ilea. Din tabăra gazdelor a lipsit Bîrlogeanu, suspendat după cartonașul roșu din etapa precedentă. De menționat ar mai fi că jocul a fost unul liniștit, lipsit de incidente, fără niciun cartonaș. A fost condus de Răzvan Mosor, arbitru care în etapa precedentă a înregistrat un record, sancționând disciplinar la derby-ul Nordului (Brezoi-Malaia) 17 fotbaliști (cu cartonașe galbene și roșii).