Liga IVFotbal

FCPO s-a încurcat la Drăgășani! Portarul Nae Sabău, doppietta și penalty apărat. ”Nu am văzut în viața mea un astfel de anti-joc!”

Sâmbătă, 25 martie, la Drăgășani, Atletic a primit vizita formației FC Păușești Otăsău. Oaspeții mizau pe trei puncte sigure. Au considerat meciul precum un antrenament bun înaintea derby-urilor cu Sparta și SCM, primele două clasate. Au pierdut, însă, două puncte care cântăresc mult în economia luptei pentru supremație. Confruntarea s-a terminat la egalitate, 3-3.

În debutul partidei, oaspeții au primit o lovitură de la 11 metri. Marian Filipoiu a ratat. Nae Sabău a apărat. Până la urmă, FCPO a preluat conducerea. Juniorul Denis Tătaru și-a adus echipa în avantaj la mijlocul reprizei.  Scorul pauzei a fost 0-2. ”Maricanu`” și-a luat revanșa după lovitura de la 11 metri ratată.

În partea secundă, scenariul a fost halucinant. 0-2 s-a dovedit un scor periculos pentru oaspeți. Sfârloagă a redus din diferență în minutul 54, iar cinci minute mai târziu, portarul Nae Sabău a egalat dintr-un penalty scos de ”Gude”. Sabău a fost numărul 1 pentru gazde. În minutul 90+4, tot dintr-un penalty, provocat de Olimpiu Orza, a realizat dubla și a adus Drăgășaniul în avantaj (3-2). Filipoiu a scos un punct in-extremis pentru Păușești, în minutul 90+5. Arbitrul a arătat 6 minute de prelungire. Oaspeții au fost nemulțumiți din acest motiv. Au acuzat gazdele de anti-fotbal.

”Nu am văzut în viața mea un astfel de anti-joc, atâta circ. Aveam o altă părere. Am rămas cu un gust amar. Cred că nu s-au jucat mai mult de 20-25 de minute pe repriză. Gazdele au tras de timp din minutul 1. E adevărat că asta nu scuză cu nimic greșelile noastre. S-a vrut, am avut 2-0, dar pe lipsă de concentrare și greșeli copilărești, am pierdut avantajul. În repriza a doua am intrat un pic mai pe călcâie. Nu pot să spun că am luat meciul ușor. Suntem supărați. Toată lumea ne-a «umflat», că uite cât de buni suntem, dar din păcate vine acest rezultat care ne coboară cu picioarele pe pământ. O luăm de la capăt. Nu am avut obiectiv promovarea, dar rezultatele ne-au adus în situația de a ne entuziasma. Caracterele adevărate nu se văd doar în momentele bune, ci și în cele precum acesta, dificile. Trebuie să ne bucurăm de fotbal în continuare și să construim pentru viitor”, a declarat Robert Olaru, antrenorul echipei din Păușești după remiza de la Drăgășani.