Liga IVFotbal

FCPO doboară recorduri! Cea mai bună perioadă din existență! 25 de goluri marcate, niciunul primit, în cinci meciuri

FC Păușești Otăsău traversează, probabil, cea mai bună perioadă din existență. E pe locul 3 în Liga a IV-a, neînvinsă și ține pasul cu ”marile forțe”, Sparta și SCM, două echipe de municipiu, una considerată fanion a orașului. În cinci meciuri oficiale, a marcat 25 de goluri și nu a primit niciunul. Primarul Cătălin Avan își vede eforturile răsplătite. Ultima victorie a fost fără dubii. Deși Unirea Tomșani a fost o ”nucă tare” pentru multe formații cu pretenții, la Păușești nu a avut nicio șansă. Elevii lui Robert Olaru au câștigat confruntarea de sâmbătă după-amiază, din etapa a 18-a, cu scorul de 7-0. La pauză a fost 3-0. Au marcat, pentru gazde: căpitanul Andrei Fistogeanu, juniorul transferat din Zăvoi, Denis Tătaru a contribuit la succes cu două goluri, la fel ca și experimentatul și golgheterul all-time al echipei, Marian Filipoiu, recitalul fiind completat de ”ministrul apărării”, Radu Mocioacă și Alin Gunie.

”Echipa a dat dovadă de maturitate și inteligență. Oaspeții au fost foarte montați. Meciul nu a fost ușor cum poate arată rezultatul. Cei de la Tomșani au jucat bine, nu au abandonat în niciun moment lupta, dar nu le-am dat noi nicio șansă reală să intre în meci. Am avut și alte ocazii pe lângă cele șapte goluri. Au fost odihniți Matei, Aldescu, Despoiu, care au resimțit oboseala începutului de sezon. Pentru Pătrașcu a fost primul meci după accidentare, după ce în runda precedentă a intrat doar câteva minute. A fost totul la superlativ, tribuna plină, muzică, voie bună, arbitraj fără probleme, rezultat și prestație care ne mulțumesc”, a punctat primarul din Păușești, Cătălin Avan.