FC Băbeni, lideră în Liga a IV-a! Chimia a ieșit din calculele pentru locul 2

Unul dintre meciurile din etapa a IV-a a Ligii a IV-a Nurvil s-a desfășurat miercuri, 28 aprilie, pe terenul sintetic din Zăvoi. Gazdă a fost Chimia 1973 Rm. Vâlcea. A primit vizita formației FC Băbeni. Oaspeții au venit în Râmnic cu gândul să repete rezultatul din tur (2-0). La final, diferența a fost tot de două goluri, dar alt scor. Răzvan Milosteanu și colegii săi s-au impus cu scorul de 3-1. Băbenarii au marcat toate golurile în prima repriză. Primele două le-au fost oferite cadou de jucătorii Chimiei. În minutul 16, Laurențiu Cazan a profitat de o eroare în defensiva gazdelor și a marcat pentru 0-1. A doua reușită a venit după o nouă greșeală. Neglijent, Cosmin Cîrstea a trimis balonul înapoi, în centru, spre fundașul central, imprecis, ”vulpoiul” Răzvan Milosteanu (căpitanul oaspeților) a fost pe fază și a dublat avantajul echipei sale: 0-2. Scorul pauzei a fost 0-3. Același Laurențiu Cazan a marcat în minutul 45. În partea secundă, s-a jucat mai mult pe contre. Jucătorii ambelor echipe au dat semne de oboseală. Oaspeții nu au mai avut motive să forțeze, au încercat să conserve avantajul. Chimia a reușit să înscrie o dată, pe final, în minutul 82, după o greșeală a lui Marian Pătrașcu, care a oferit un ”assist” pentru Băgălin. ”Tzutzy” l-a învins pe Niții cu o execuție frumoasă, din scărița. 3-1 pentru formația vizitatoare a fost scorul final. FC Băbeni a trecut în fruntea ierarhiei Ligii a IV-a, în timp ce Chimia a ieșit din orice calcule pentru locul 2, care duce către finala campionatului.