Liga IIIFotbal

Etapă neagră pentru echipele de Liga a III-a vâlcene

Etapa a III-a a celui de-al treilea eșalon fotbalistic al țării a fost nefastă pentru toate cele trei echipe de fotbal vâlcene care participă la acest nivel. După ce vineri, 24 septembrie, Flacăra Horezu a pierdut la Cisnădie (1-0), sâmbătă, 25 septembrie, au ieșit învinse de pe teren și Viitorul Dăești, respectiv Minerul Costești. Formația pregătită de Gabi Mangalagiu a pierdut cu 3-1 derby-ul cu Viitorul Șelimbăr, după ce a condus cu 1-0. Georgescu a deschis scorul la jumătatea primei reprize. Dăeștenii au jucat bine până în momentul în care la Fedeleșoiu a început furtuna. În minutul 30, partida a fost întreruptă. Jucătorii au mers la vestiare, unde au rămas până când a trecut pericolul. Meciul a fost reluat, a continuat să plouă, iar la ”polo”, oaspeții au fost mai buni. Terenul plin de apă i-a avantajat. Ultimele 15 minute au fost de coșmar pentru gazde. Neacșa (jucător plecat din Vâlcea, de la Drăgășani) a egalat în minutul 75, profitând de starea terenului. A pătruns în careu, mingea s-a oprit perfect pentru el în apă și l-a învins pe Marinoiu cu un șut pe colțul scurt. Imediat, în minutul 77, după o ocazie importantă ratată de dăeșteni, la poarta cealaltă terenul le-a jucat din nou feste gazdelor, iar Roșu i-a adus pe ardeleni în avantaj (1-2). Șelimbăr a închis, practic, jocul în minutul 82. A fost o lovitură liberă, obținută de oaspeți în flancul drept, mingea a fost trimisă peste apărare, a ajuns în centrul careului, la Cîrloanță, care, nemarcat, singur cu Marinoiu, a îndeplinit o simplă formalitate. 3-1 a fost scorul final. Șelimbăr a plecat cu toate cele trei puncte de la Fedeleșoiu.

Pe Municipalul din Zăvoi, Minerul Costești, fără aportul unor jucători importanți, depistați pozitiv la testul pentru COVID-19, a pierdut și ea confruntarea cu Gilortul Tg. Cărbunești. Prima repriză s-a terminat la egalitate, 0-0. Și acest meci s-a întrerupt din cauza precipitațiilor abundente, în minutul 20. S-a reluat, iar soarta lui s-a decis în partea secundă. În minutul 68, Robert Bubuioc a adus echipa oaspete în avantaj cu un gol marcat din corner. Gazdele au încercat să restabilească echilibrul. Ciprian Vlădoi a avut o șansă imensă de a egala, însă tabela a rămas neschimbată. Până la urmă, tot gorjenii au marcat. Dolcescu a dubla avantajul celor din Tg. Cărbunești în minutul 81. În minutul 88, dintr-o lovitură liberă, Laurențiu Nicolaescu a redus din handicap. Golul a venit însă prea târziu pentru ca Minerul să mai poată spera măcar într-un rezultat de egalitate. Întâlnirea s-a încheiat favorabil oaspeților.