Eliminarea lui Zotică, plus accidentările lui Nicolaescu şi Vladu au ”îngropat” Costeştiul în meciul cu Jiul

Frustrarea e mare în rândul jucătorilor şi oficialilor de la Minerul Costeşti după jocul pierdut la Petroşani. Au fost la zece minute distanţă de obţinerea celor trei puncte. Gazdele au reuşit să revină de la 1-0 pentru adversari şi să marcheze două goluri pe final, care le-au adus victoria. Hotărâtoare în stabilirea rezultatului final au fost cel puţin trei situaţii: eliminarea lui Zotică din prima repriză şi accidentările lui Nicolaescu şi Vladu.

”Cred că cei care au urmărit meciul pe internet au văzut ce s-a întâmplat. Nu ştiu ce să mai zic. Parcă suntem urmăriţi de ghinion. Adversarii au execuţii extraordinare în meciurile cu noi, înscriu numai goluri spectaculoase. Sunt lucruri pe care nu le poţi antrena. Ne pare rău că nu am putut obţine victoria. Pentru asta ne-am dus la Petroşani. Am jucat bine, dar degeaba. Am rămas în inferioritate numerică încă din prima repriză. Chiar şi aşa, am avut puterea să înscriem. Nici cu un om mai puţin nu am fost dominaţi total. Am avut posesie, am încercat să surprindem pe contraatac. Rădulescu a fost aproape de 2-0. E greu să joci cu un om în minus. Zotică nu mai e un jucător fără experienţă. A avut posibilitatea să joace destule meciuri. Primul galben i s-a acordat foarte uşor, dar el, ştiind că a fost sancţionat, nu trebuia să mai intre decisiv la adversar. Această eliminare ne-a dat toate planurile peste cap. Venisem cu o idee, ne propusesem pentru partea secundă altceva. Nu a fost singura problemă cu care ne-am confruntat. La 1-0 pentru noi, Larry s-a accidentat, nu a mai putut continua. Vladu, la fel. A alergat cât a putut, dar până să facem schimbarea am primit şi golul 2. Apărarea îşi făcuse bine treaba până să apară aceste accidentări. Practic, pe două neatenţii am primit gol şi iar ne-am întors cu mâna goală. Nouă ni se potriveşte cel mai bine zicala: la omul sărac, nici boii nu trag. Jucăm frumos, nu ne ducem cu gândul să ne apărăm, marcăm, ne creăm ocazii, dar nu reuşim să strângem puncte. Casoni, după ce a marcat două goluri şi îşi intrase în mână, a devenit indisponibil. S-a accidentat şi el. Nici nu a fost pe raportul de joc. Marius Vlad, de asemenea, e cu probleme medicale. Acum au mai apărut şi accidentările lui Nicolaescu şi Vladu. Nu ştiu ce va fi. Mai avem patru meciuri, vedem ce o să mai fie. Urmează confruntarea cu Cisnădie, echipă care nu a primit niciun gol în 2021. Noi jucăm, vedem ce se mai întâmplă”, a spus Marius Vlădoi, antrenorul-jucător al ”minerilor” după partida de la Petroşani.