Echipa lui Nicolae Vâlcu, învinsă de fostul golgheter, Paul Bodescu

UNIREA LALOŞU – OLTEŢUL ZĂTRENI 2-1

Derbiul Seriei a III-a de la „Onoare”, dintre Unirea Laloşu şi Olteţul Zătreni, s-a încheiat cu victoria la limită a echipei sponsorizate de Marian Ion (alias Măru’), cu scorul de 2-1 (după 0-0, la pauză). Aceasta a fost prima înfrângere pentru echipa antrenată de Nicolae Vâlcu, care a mai suferit însă un eşec pe teren în acest sezon (0-1 la Şuşani), dar pe care şi l-a adjudecat apoi la „masa verde” (3-0), după o decizie a Comisiei de Disciplină, din cauza faptului că adversarii au folosit un jucător care nu avea drept de joc. „Am pierdut acest duel în primul rând pentru că adversarii au fost mai motivaţi, au jucat acasă şi au avut o ambiţie în plus să învingă. Meciul a fost însă extrem de echilibrat, s-a jucat de la egal până spre final, de aceea cred că era mai echitabil dacă s-ar fi încheiat la egalitate. Am condus cu 1-0, dar până la urmă adversarii au reuşit să întoarcă rezultatul. Au egalat şi ne-au învins printr-un gol înscris prin minutul 80, chiar de fostul nostru golgheter, Paul Bodescu. La Unirea Laloşu, a mai evoluat şi celălalt jucător plecat de la noi în vară, Ionuţ Iordache, dar nu şi Petre Purcărea, care se află de vreo două săptămâni în Italia. În ceea ce ne priveşte, nouă ne-au lipsit doi titulari, portarul Victor Herăscu şi mijlocaşul ofensiv Alin Stoica. Sunt convins că nu am fi pierdut acest meci dacă i-am fi avut şi pe cei doi la dispoziţie. În următoarea etapă, ne aşteaptă un alt meci greu, cu ALX Port Vale Mateeşti, pe teren propriu, pe care sper să-l tranşăm în favoarea noastră”, a spus antrenorul echipei din Zătreni, Nicolae Vâlcu.

Paul Bodescu şi Iulian Cercel au ajuns de urgenţă la spital

Partida de la Laloşu, de duminica trecută, s-a încheiat cu un eveniment mai puţin plăcut, şi anume cu accidentarea gravă a doi fotbalişti, câte unul din fiecare tabără (Paul Bodescu – de la Unirea Laloşu şi Iulian Cercel – de la Olteţul Zătreni). „Prin minutul 85, când ne aflam în atac, fostul nostru golgheter (Bodescu) şi cel pe care îl avem în acest moment (Cercel) s-au ciocnit puternic într-un duel aerian. Cei doi s-au lovit grav la cap, în mod involuntar. Lui Cercel i s-a spart arcada, iar Bodescu s-a lovit la tâmplă, aşa că ambii au ajuns de urgenţă la spital. Chiar dacă finalul a fost trist, în rest meciul a fost unul foarte frumos”, a concluzionat Vâlcu. (N.C.)