Liga IVFotbal

Drăgășani s-a îndepărtat de zona ”fierbinte” din Liga a IV-a. Clenci, decisiv pentru Atletic, la Brezoi

Atletic Drăgășani și-a îndeplinit obiectivul pe plan sportiv. Va continua și în sezonul viitor în Liga a IV-a. Planurile elevilor lui Marius Munteanu au prins și mai mult contur după meciul din etapa 20. Nae Sabău și colegii săi au luat trei puncte din deplasarea de la Brezoi. Partida s-a terminat la scorul de 0-1. Atletic a ajuns la 27 de puncte și a mărit ecartul la 15 puncte față de ocupanta penultimului loc retrogradabil.

Drăgășănenii au început mai bine meciul de la poalele Țurțudanului, dar gazdele au echilibrat jocul. Lotru a avut o șansă de a deschide scorul la o lovitură liberă executată de Burcuș. Sabău a repins. Apoi, o greșeală în defensiva celor de la Atletic s-a transformat în contraatac pentru Brezoi. Sabău a ieșit din nou bine dintre buturi și a îndepărtat pericolul. În minutul 35, pe o contră, juniorul Olimpiu Orza a scăpat în zonă centrală. Apărătorul s-a dezechilibrat în preajma propriei suprafețe, Orza a șutat, dar goal-keeper-ul gazdelor a respins de sub transversală în corner.

Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Drăgășani spre sfârșitul primei reprize, în minutul 43, după o centrare din stânga venită de la Rucsăndoiu. Mihai Clenci s-a înălțat în careu și din spatele adversarului a trimis balonul cu capul, curat, la colțul scurt, în plasă (0-1).

În partea secundă, la adăpostul avantajului luat în prima parte, oaspeții s-au apărat, în speranța că vor reuși să închidă jocul și să surprindă pe contraatac. În minutul 46, brezoienii au fost aproape să-și bage mingea în proprie poartă, după o centrare a lui ”Gude” (Gavrilescu). Formația pregătită de Dan Naum a încercat să revină pe tabelă, a stat mai mult în jumătatea adversă de teren, dar nu a avut mari realizări în careul advers. Cele mai importante ocazii le-au avut, în ultimele 20 de minute, Bitică, cu un șut puțin peste transversală și Turtoi, care a trimis mingea în bară. Din transversală balonul a revenit în careu, s-a șutat iar la poartă, dar Sabău s-a opus egalării. Golul lui Clenci a rămas singurul al întâlnirii. La final, brezoienii, care nu reușesc să iasă din pasa proastă, s-au arătat nemulțumiți de minutele de prelungire arătate.