FotbalDiverse

Doi vâlceni au participat la derby-ul județului Ilfov, un meci de Liga I cu două penalty-uri și șase goluri

Vineri, 4 decembrie, în deschiderea etapei a XII-a din Liga I, a avut loc derby-ul județului Ilfov, între FC Voluntari și Academica Clinceni. Partida a fost un spectaculoasă, cu faze de poartă și șase goluri. S-a terminat 3-3. La acest meci au asistat și doi vâlceni. Arbitrul Cătălin Buși a îndeplinit rolul celui de-al patrulea oficial. La centru s-a aflat Iulian Călin, din Ștefănești (Argeș), iar la cele două linii, Valentin Avram (București) și George Neacșu (Câmpulung Muscel).

Pentru oaspeți a jucat și fotbalistul format de Cristi Bora, la Vâlcea, Raul Rusescu. Acesta a intrat pe teren în minutul 11, înlocuindu-l pe tânărul Morar, în vârstă de doar 16 ani. Academica a marcat rapid două goluri, în primele 15 minute, însă nu a durat mult până când gazdele au restabilit echilibrul pe tabelă. Au egalat din două penalty-uri. În partea secundă, Rusescu a amenințat în numeroase rânduri poarta adversă, însă golul a venit în minutul 89. Raul a marcat după o fază la limita off-side-ului, din ”scăriță” (bară-gol), reușită ce a adus-o din nou în avantaj pe Academica. Formația pregătită de Ilie Poenaru nu a reușit să-și adjudece cele trei puncte. În prelungiri, în minutul 90+3, Voluntari a marcat pentru 3-3 prin Ion Gheorghe, dintr-un șut frumos, pe colțul lung.