Acasă Fotbal Doi fotbaliști vâlceni au câștigat Cupa României la București! Îl au ca...

Doi fotbaliști vâlceni au câștigat Cupa României la București! Îl au ca antrenor pe Alex Bourceanu

443
0

Viitorul Budești nu a mai jucat un meci oficial de fotbal de pe 7 martie 2020. Ultima confruntare a fost cu Minerul Costești în sferturile fazei județene a Cupei României. Formația pregătită de Tică Negrescu nu a mers mai departe în competiție, însă nici celelalte echipe calificate în semifinale nu au mai continuat. A apărut pandemia de Coronavirus, iar de atunci cele mai multe formații din județ au disputat doar meciuri amicale. Totuși, un jucător de la Viitorul Budești, a avut șansa să participe într-o competiție oficială și chiar să câștige un trofeu. Este vorba despre Bogdan Ștefan. ”Dubai” s-a transferat la AFC Asalt București, echipă alături de care a jucat, în ultimele săptămâni, în Cupa României. Nu e singurul vâlcean din lot. Pentru trupa din Capitală mai evoluează și Bogdan Manea. Formația celor doi fotbaliști de la poalele Capelei a reușit să câștige trofeul pus în joc. În faza municipală au participat 12 echipe. AFC Asalt a trecut, în sferturi, de Aspol București cu 4-2, s-a impus în semifinale cu 5-2 în fața celor de la Romprim, iar în finala a câștigat cu 1-0. Adversară i-a fost Pro Team București. Pe 28 iulie, AFC Asalt va juca în primul tur din faza națională a Cupei României. Apoi va lua startul în campionatul Ligii a IV-a a Municipiului București, pe care dorește să-l câștige și să promoveze în cel de-al treilea eșalon. Bogdan Ștefan și Bogdan Manea sunt antrenați, la AFC Asalt, de Alex Bourceanu, fostul fotbalist al Stelei.