FotbalDiverse

Doi fotbaliști vâlceni au câștigat Cupa României la București! Îl au ca antrenor pe Alex Bourceanu

Viitorul Budești nu a mai jucat un meci oficial de fotbal de pe 7 martie 2020. Ultima confruntare a fost cu Minerul Costești în sferturile fazei județene a Cupei României. Formația pregătită de Tică Negrescu nu a mers mai departe în competiție, însă nici celelalte echipe calificate în semifinale nu au mai continuat. A apărut pandemia de Coronavirus, iar de atunci cele mai multe formații din județ au disputat doar meciuri amicale. Totuși, un jucător de la Viitorul Budești, a avut șansa să participe într-o competiție oficială și chiar să câștige un trofeu. Este vorba despre Bogdan Ștefan. ”Dubai” s-a transferat la AFC Asalt București, echipă alături de care a jucat, în ultimele săptămâni, în Cupa României. Nu e singurul vâlcean din lot. Pentru trupa din Capitală mai evoluează și Bogdan Manea. Formația celor doi fotbaliști de la poalele Capelei a reușit să câștige trofeul pus în joc. În faza municipală au participat 12 echipe. AFC Asalt a trecut, în sferturi, de Aspol București cu 4-2, s-a impus în semifinale cu 5-2 în fața celor de la Romprim, iar în finala a câștigat cu 1-0. Adversară i-a fost Pro Team București. Pe 28 iulie, AFC Asalt va juca în primul tur din faza națională a Cupei României. Apoi va lua startul în campionatul Ligii a IV-a a Municipiului București, pe care dorește să-l câștige și să promoveze în cel de-al treilea eșalon. Bogdan Ștefan și Bogdan Manea sunt antrenați, la AFC Asalt, de Alex Bourceanu, fostul fotbalist al Stelei.