Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
AtletismAlte sporturi

Discobolul Alin Firfirică s-a calificat în finala Campionatului European de Atletism

Luni, 6 august, s-a dat startul Campionatului European de Atletism pentru seniori. Printre sportivii români prezenţi la competiţia de la Berlin se află şi vâlcenii Alin Firfirică şi Andrei Neagoe. Aceştia au concurat deja! Din păcate, Andrei Neagoe nu a reuşit calificarea în semifinale la 100 metri. Acesta a fost cronometrat cu 10.56, rezultat care nu l-a ajutat să meargă mai departe. Alin Firfirică, în schimb, a prins o zi bună. Marţi, 7 august, în calificările de la aruncarea discului, acesta a obţinut a treia performanţă din concurs. Sportivul format la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, care s-a aflat sub comanda profesoarei Angela Popescu, pregătit acum de Daniela Costian, a reuşit, la ultima încercare (a treia), o aruncare de 64,79 metri. A depăşit baremul de 64 de metri şi astfel s-a calificat în finala Campionatului European. În Grupa A, din care a făcut parte, s-a clasat pe locul 2. În lupta pentru medalii vor intra, în total, 12 sportivi. Finala de la disc va avea loc în această seară. (S.S.)