Liga IVFotbal

Derby doar pe hârtie. Sparta, net superioară Chimiei. Un accidentat și un eliminat în tabăra oaspeților

Sâmbătă, 26 noiembrie, Sparta a avut un nou derby în Liga a IV-a. Lidera a primit vizita Chimiei, echipa de pe locul 4. A fost derby doar pe hârtie. În realitate, elevii lui Mihai Lungan și Romeo Chelcea au fost peste adversari la toate capitolele. Au obținut o victorie clară, cu 5-0. A fost 3-0 după primele 45 de minute. Deschiderea scorului s-a produs la puțin timp după fluierul de început al centralului Robert Avram, adus de la Pitești pentru a conduce acest joc cu implicații în partea de sus a clasamentului. Sebi Preda a deschis ”balul”. Dintr-un penalty executat de Cătălin Dobre, gazdele au dublat avantajul. Cu aproximativ 10 minute înainte de finalul reprizei, Chimia a rămas în 10. Sebi Preda a scăpat pe contraatac, iar ”doctorul” Adi Dumitrașcu, l-a oprit din acțiune. A fost eliminat pentru fault în postură de ultim apărător. Din lovitura liberă acordată, la 17-18 metri de poartă, Vali Mihalcea a dus scorul la 3-0. Atât a fost și la pauză. În partea secundă, jocul a fost umbrit de accidentarea golgheterului Chimiei, Ciprian Vlădoi. I-a sărit genunchiul și nu a mai putut continua. Darius Preda și Laurențiu Cazan au dat verdictul: 5-0 pentru Sparta.

”Băieții au jucat bine. Ne așteptam să avem un meci greu. Adversarilor le-au lipsit Băița, Mușuroia. Nu știu dacă au mai avut și alte absențe. Pentru noi au contat cele trei puncte. Le-am obținut și suntem mulțumiți. Am mai avut ocazii. Îmi pare rău pentru accidentarea lui Ciprian Vlădoi. Sper să fie bine și să nu aibă nevoie de o pauză mai lungă. Pe final de tur apar mai des accidentări. Așa a fost mai mereu. Intervin oboseala, uzura, terenurile mult mai grele decât în anotimpul cald. Revenind la meci, la finalul lui ne-am strâns mâna. Le urez baftă băieților mai departe. Sunt prietenii mei și vor rămâne, indiferent de situație, dar întotdeauna trebuie să primeze criteriul sportiv. Mai avem un meci greu, la Mădulari. E ultima etapă. Nu știm cum va fi vremea, terenul. Sper să nu fie înghețat, să reușim să ne mobilizăm, să facem un joc bun și să obținem și acolo victoria”, a declarat Romeo Chelcea, după confruntarea specială (din perspectiva lui) pe care a avut-o echipa sa, Sparta, cu Chimia.