FotbalDiverse

Denis Dumitrașcu a rămas în Liga I. Chindia s-a salvat de la retrogradare

Miercuri, 12 august, a avut loc returul din barajul pentru promovare-menținere în Liga I, dintre CS Mioveni și Chindia Târgoviște. După 2-0 în prima partidă, formația pregătită de Emil Săndoi a reușit să scoată o remiză în deplasare. Confruntarea s-a încheiat la scorul de 1-1, iar Chindia a rămas pe prima scenă fotbalistică a țării. Trupa lui Claudiu Niculescu va continua în Liga a II-a. Dezamăgirea e mare la Mioveni, mai ales că argeșenii au fost atât de aproape de Liga I. Nu în acest baraj, cu Chindia, ci în play-off-ul din Liga a II-a. În ultima etapă, pe teren propriu, în fața unei echipe fără șanse la promovare, Petrolul Ploiești, Mioveni a pierdut cu 2-1, deși a condus cu 1-0.

În altă ordine de idei, FRF a făcut cronica meciului retur dintre Mioveni și Târgoviște, pe care v-o redăm în continuare.

”Argeșenii au sperat să întoarcă rezultatul din meciul tur și partida de la Mioveni a început perfect pentru ei. În minutul 7 Herghelegiu a marcat după o centrare venită din partea stângă, scăpând din marcaj. Gazdele au continuat să preseze, dar Chindia s-a așezat bine în apărare, reușind să închidă culoarele spre poarta lui Aioani. Pericolul a venit la poarta formației din Târgoviște în urma a două cornere, dar fără efect pe tabelă. Și când arbitrul se pregătea să fluiere finalul primei reprize, Ivancic a adus egalarea, marcând din apropiere după o centrare a lui Yameogo. Cu 2-0 pentru Chindia în tur, misiunea formației pregătite de Claudiu Niculescu s-a complicat.

Totuși, Mioveni a continuat să spere. A început repriza a doua în atac, dorind să revină repede în joc. Oaspeții s-au organizat însă bine în defensivă, ținându-i pe argeșeni departe de poarta lui Aioani. Prima ocazie a reprizei secunde a aparținut Chindiei, în minutul 76, când Florea a șutat modest dintr-o poziție bună. Același Florea nu a fost mai inspirat nici trei minute mai târziu, iar Yameogo a fost blocat de Croitoru în minutul 89. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar Chindia Târgoviște va evolua în Liga 1 și în sezonul 2020-2021!”

Pentru CS Mioveni au evoluat în acest joc: Croitoru – Ghiță, Beța, Burnea (Gherghe, 60), Alexe – Rădescu, M. Șerban (Hergheligiu, 2), R. Costin, Coșereanu (Măzărache, 56) – Anghelina (Ișfan, 60), Balint. Antrenor: Claudiu Niculescu.

Chindia Târgoviște s-a bazat pe: Aioani – Martac, Benga, Dinu, Dumitrașcu – Rață (L. Mihai, 90+1), Bic (C. Barbu, 90+1) – Ivancic, Yameogo (Pițian, 90+1), A. Șerban (Neguț, 63) – Florea (Berisha, 83). Antrenor: Emil Săndoi.

Așadar, vâlceanul Denis Dumitrașcu (care s-a prezentat la acest baraj cu un ”look” nou, tuns la zero), jucător care și-a câștigat locul în primul 11 la Chindia, va evolua și în sezonul viitor în Liga I, dacă nu apar alte noutăți pe piața transferurilor.

Noul sezon va începe pe 22 august, într-un nou format

În acest moment se cunosc toate cele 16 participante în noul sezon al Ligii I. Se vor afla la startul campionatului: Academica Clinceni, FC Argeș, Astra Giurgiu, CFR Cluj, Universitatea Craiova, FCSB, FC Botoșani, FC Voluntari, Sepsi Sf. Gheorghe, Politehnica Iași, Chindia Târgoviște, Dinamo București, Gaz Metan Mediaș, Viitorul Constanța, FC Hermannstadt și UTA Arad. Dacă nu apar alte dispoziții contrare, prima etapă ar urma să aibă loc pe 22 august. În campionatul regulat se vor desfășura 30 de runde (tur-retur). Primele 6 merg în play-off, iar următoarele 10, în play-out. În play-off meciurile se vor juca tur-retur, spre deosebire de play-out, unde echipele se vor întâlni într-o singură manșă. Vor retrograda direct echipele de pe ultimele două locuri (9 și 10 din play-out), în timp ce ocupanta locului 8 va juca un baraj, în dublă manșă, cu echipa de pe locul 3 din Liga a II-a. Ca o noutate, LPF și FRF au anunțat că primele două clasate din play-out vor juca un meci de baraj într-o singură manșă, iar câștigătoarea va juca o altă partidă cu ocupanta ultimului loc care asigură participarea în cupele europene. Astfel se va stabili echipa care va participa în Europa League sau Conference League.