Liga IFotbal

Denis Dumitrașcu, la prima victorie în Liga I cu Chindia Târgoviște!

Vineri, 16 august, nou-promovata Chindia Târgoviște a reușit să spargă gheața. Formația “comisarului” Moldovan a obținut prima victorie în Liga I. Și ce victorie! S-a impus în fața unei echipe cu tradiție de pe prima scenă fotbalistică a țării. Dâmbovițenii au câștigat cu scorul de 3-2 confruntarea cu Dinamo București. A fost 2-0 la pauză. Au marcat Neguț și Leca. În partea secundă (min 54), Montini a redus din handicapul bucureștenilor, însă avantajul gazdelor a fost refăcut în minutul 66 de Cherchez, care a punctat pentru 3-1 din penalti. În minutul 82, Nistor a marcat pentru 3-2, însă Dinamo nu a mai reușit să întoarcă soarta partidei, iar după eșecul de la Ploiești, a ajuns ultima în Liga I. La această victorie istorică pentru Chindia și-a adus contribuția și vâlceanul Denis Dumitrașcu. Denis a jucat mai bine de o repriză în meciul cu Dinamo, fiind introdus în joc în minutul 41, în locul lui Dinu. (S.S.)