Liga IVFotbal

”De la juniori nu am mai înscris trei goluri!” Adi Stănică, hattrick pentru FCPO, la Berbești!

După ce a eliminat-o din Cupa României la loviturile de departajare, FC Păușești Otăsău a reușit să învingă Minerul Berbești și în ultima confruntare dintre ele, din Liga a IV-a. FCPO s-a impus cu scorul de 4-1 pe stadionul Relu Nica. La pauză tabela indica egalitate: 1-1.

Oaspeții au deschis scorul după o fază frumoasă. Sică Bălțățeanu i-a pasat decisiv în careu, cu călcâiul lui Adi Stănică, jucător care și-a recăpătat pofta de fotbal la FCPO după o perioadă lungă și grea de inactivitate, în care problemele de sănătate i-au dat bătăi de cap. Stănică a fost lăsat cu… jokerul pe liber și a profitat: 0-1. Minerul a căutat egalarea. Bogdan Nica l-a văzut ieșit pe Prvulovic, a încercat să-l surprindă cu un șut plasat, din apropiere de centrul terenului, dar Angelco s-a repliat și și-a păstrat echipa în avantaj. Nu pentru mult timp. Ionuț Matei a trimis o pasă la adversar, în apropierea propriei suprafețe de pedeapsă, mingea a ajuns la Donțu, iar ”Mady” l-a învins pe Prvulovic în prelungirile reprizei: 1-1.

Partida a fost tensionată. În partea secundă s-au accentuat nervii. Au apărut și noi modificări pe tabelă. Înainte de golul de 1-2, Fistogeanu, din lovitură liberă, a trimis balonul în transversală, apoi a greșit în defensivă. Vasilescu a scăpat singur cu portarul de la Păușești. Prvulovic a avut o intervenție providențială. În loc de 2-1 a fost 1-2 în minutul 51. Sică Bălțățeanu a pătruns în careu și a fost faultat clar de Cosmin Codin. Adi Stănică a marcat din punctul cu var și al doilea gol al echipei sale. ”Bucă” încercat să se revanșeze cu un șut din afara suprafeței de pedeapsă. L-a pus la încercare pe portarul oaspete, care a reținut în doi timpi. În minutul 70, Despoiu a centrat din dreapta, Stănică, în careu, a pus latul și a realizat hattrick-ul: 1-3. ”De la juniori nu am mai marcat trei goluri”, s-a amuzat Stănică de performanța din acest meci.

În acest moment al jocului, Berbești a rămas în inferioritate numerică. ”Bujie” a reproșat arbitrilor anumite decizii și a fost eliminat pentru injurii și jigniri.

Scorul final, 1-4, a fost stabilit de juniorul Rareș Cristescu, cu un șut din prima, la vinclu, din partea stângă.