De ce îi era teamă nu a scăpat! Lincar, învins pe cartea contraatacului. Suporterii i-au cerut demisia…

bogdan geanta csm rm valceaCSM Rm. Vâlcea – Fortuna Poiana Câmpina 1-2

CSM Rm. Vâlcea a început excelent meciul disputat pe teren propriu, cu Fortuna Poiana Câmpina, locul 3 în clasamentul Seriei a II-a a ligii secunde. În minutul 15, Bogdan Geantă a deschis scorul, împingând în poartă mingea servită perfect cu capul de către funda?ul central Cătălin Pârvulescu. Ion Coman putea face 2-0 pentru Vâlcea, chiar înainte de intrarea la cabine, dar balonul a trecut ameţitor de aproape de bara din dreapta portarului advers. În mod inexplicabil, a doua repriză a început cât se poate de prost pentru „municipalii” lui Erik Lincar. În minutul 46, Cioinac l-a servit ideal pe mijlocaşul Vali Munteanu, care a şutat pe colţul lung şi l-a învins fără replică de goalkeeperul Daniel Popescu. Pe fondul unui joc mult mai timorat decât în prima repriză şi anticipat perfect de adversar, CSM Rm. Vâlcea avea primească lovitura de graţie cu doar un sfert de oră înainte de sfârşitul partidei, când Chipirliu a înscris pentru 2-1, dintr-o acţiune personală de pe partea stângă. Acesta avea să rămână, de altfel, scorul final. După fluierului final al arbitrului Cristian Omar, un grup restrâns de suporteri nu a putut digera acest eşec şi i-a cerut demisia antrenorului Erik Lincar. „Principalul” din Zăvoi a rămas îngândurat minute în şir pe bancă, nevenindu-i să creadă că a scăpat printre degete o victorie importantă, care ne-ar fi putut relansa în lupta pentru promovare. În zilele care vor urma, rămâne de văzut ce măsură va lua conducerea administrativă a clubului, de vreme ce, la sfârşitul turului, avem doar 12 puncte în clasament, în timp ce lidera Poli Timişoara s-a distanţat la 24 de puncte.

Konyeha nu a mai strălucit, iar apărarea a fost depăşită de viteza atacanţilor adverşi

Onyeka Konyeha, cel mai bun jucător al nostru din urmă cu două etape, cu FC Caransebeş, nu a mai strălucit deloc în meciul cu Fortuna Poiana Câmpina, ba, din contră, evoluţia sa a fost ştearsă, motiv pentru care a şi fost schimbat în repriza secundă cu Christian N’Kongue. De asemenea, nici apărarea nu şi-a mai făcut treaba ca în etapele precedente, atacanţii adverşi Vali Munteanu şi Chipirliu reuşind să lanseze două contraatacuri fulger, care ne-au fost fatale. Deşi părea că se descătuşase în urmă cu două săptămâni, când învinsese cu scorul de 4-1 pe FC Caransebeş, CSM Rm. Vâlcea a revenit la evoluţia deloc convingătoare, care i-a alungat inclusiv pe spectatorii fideli. În pofida campaniei „strong” de achiziţii realizate în vară, Erik Lincar şi staff-ul său nu găsesc soluţii. În mod sigur, la iarnă, multe lucruri se vor schimba în componenţa lotului clubului municipal.

Au evoluat echipele:
CSM Rm. Vâlcea: Daniel Popescu – Mihai Deaconescu, Ionuţ Stoica, Cătălin Pârvulescu, Marius Briceag – Lucian Iordache – Onyeka Konyeha (N’Kongue 65), Enache Câju, Ovidiu Popescu, Bogdan Geantă (Vlad Munteanu 75) – Ion Coman (Cosmin Neagu 78)
Fortuna Poiana Câmpina: Popescu – Aldea (Dobrosavlevici), Marin, Şandru, Damian – Cioinac, Minciună – Munteanu, Honciu (M. Stancu), Antohi – Chipirliu ( Năstase ’81). (L.C.)