Liga NationalaHandbal

Daria Bucur, evoluție consistentă în meciul cu Galați. Fernandez și Glibko au regăsit gustul golului la SCM

Marți, 23 februarie, SCM Rm. Vâlcea a revenit în Polivalenta din București. În etapa a XI-a din Liga Florilor, ”municipalele” au dat piept cu CSM Galați. Nu și-au desconsiderat adversara, au luat jocul în serios, iar la final s-au bucurat de o victorie concludentă. Diferența s-a făcut încă din prima repriză, pe care elevele lui Pera au încheiat-o cu un avans de șase goluri: scor 15-9. În partea secundă lucrurile au mers și mai bine pentru SCM, care a mai înscris de 18 ori. Partida s-a terminat la o diferență considerabilă, de 13 goluri: scor 33-20. Cea mai bună marcatoare a echipei vâlcene a fost Daria Bucur, autoare a opt goluri. În contul Dariei au fost trecute și două eliminări a câte două minute. Au regăsit gustul pentru gol la SCM și Alicia Fernandez și Iryna Glibko, jucătoare recent revenite pe teren, după o perioadă medie, respectiv lungă (în cazul Irynei) de pauză, provocată de accidentări. Fernandez a marcat de patru ori în acest meci, iar Glibko, de trei ori. În afara celor menționate, au mai înscris pentru Vâlcea: Elghaoui (3), Nikolic (3), Liscevic (3), Florica (3), Marin (2), Stamin (2), Minevskaja (1), Gonzalez (1). Aardahl și Lopez s-au mai aflat la dispoziția lui Florentin Pera. În poartă, SCM s-a bazat pe Daciana Hosu și Diana Ciucă. A lipsit Marta Batinovic. Cea mai prolifică jucătoare din tabăra echipei gălățene a fost Alla Sheiko (4 goluri). Au mai marcat pentru formația considerată în acest joc gazdă: Gheorghe (3 goluri), Knezevic (3), Conache (3), Lopătaru (3), Prescură (2), Corban (1) și Vălean (1).

În etapa următoare din Liga Florilor, pe 10 martie, handbalistele de la poalele Capelei vor juca în Sala ”Traian”, cu Măgura Cisnădie.