Dandea şi Pănoiu, cu viteză de TGV spre Liga I

Revenirea lui Mihai Iosif ca antrenor principal la Rapid a fost de bun augur pentru formaţia giuleşteană, care a reuşit să-şi asigure prezenţa în play-off. Are deja şi două victorii în ”noul” campionat. După succesul la limită, cu Miercurea Ciuc, duminică, 11 aprilie, Rapid s-a impus categoric, pe teren propriu, în faţa celor de la Dunărea Călăraşi. Partida s-a încheiat la scorul de 4-1 în favoarea gazdelor. Hlistei a deschis scorul în minutul 23, iar cinci minute mai târziu Bălan a dublat avantajul din penalti. Oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 34, prin Bud. La reluare, vâlceanul Ştefan Pănoiu a rispit emoţiile, ducând scorul la 3-1 pentru Rapid. Ursu a stabilit scorul final, 4-1, în minutul 90. Drăgăşăneanul Alex Dandea a fost din nou căpitan şi integralist la formaţia bucureşteană. Pănoiu a părăsit terenul în minutul 80. Rapid se îndreaptă cu viteză de TGV spre Liga I. Universitatea Craiova 1948 e principala urmăritoare în lupta pentru primul loc. Formaţia pregătită de Eugen Trică a câştigat şi ea, în această rundă, 1-0 cu ASU Poli Timişoara. Portarul vâlcean Robert Popa a absentat din nou. E ţinut în afara terenului de o ruptură musculară.