Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Atletism

Dana Govoreanu, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Internaţionalele României! Voicu şi Neagoe, noi medalii în Bănie

Pe 4 şi 5 iunie, la Craiova s-au desfăşurat Campionatele Internaţionale ale României, întrecere ajunsă la ediţia cu numărul 67. Printre performerii concursului s-a regăsit şi vâlceanul Gabriel Voicu, sportiv legitimat la CSM Bucureşti. Voicu a terminat cursa de 800 metri cu un timp de 1:48.01 şi a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Andrei Neagoe, un alt atlet format la CNMB, legitimat la CSM Slatina, s-a remarcat în cursele de 100 şi 200 metri plat, unde a cucerit bronzul, respectiv argintul.
Dana Govoreanu, junioara de aur a antrenoarei Alina Borţa, legitimată la Chimia şi CNMB, a oferit o nouă dovadă a valorii sale. A câştigat Campionatele Internaţionale ale României la 100 metri garduri. A fugit 13.46 în serii şi 13.51 în finală, realizând din nou baremul pentru Campionatul Mondial. Pentru Dana a fost primul titlu naţional la nivel de senioare, venit după o perioadă grea, de recuperare după o accidentare.
Şi Alin Firfirică a avut parte de momente de bucurie în aceste zile. Prezent la concursul de la Manchester (din Marea Britanie), din cadrul World Athletics Continental Tour, discobolul vâlcean, pregătit de Teodoru Agachi, a terminat pe poziţia secundă întrecerea, cu o aruncare ce a măsurat 63,08 metri. Pe primul loc s-a aflat cehul Marek Barta (63,65 m).