Atletism

Dana Govoreanu, a doua cea mai bună atletă din ţară la 100 metri garduri

Sâmbătă, 3 iulie şi duminică, 4 iulie, Cluj-Napoca a găzduit Campionatele Internaţionale ale României şi Cupa României pentru seniori, la atletism. Vremea nu a fost prielnică sportivilor. Însă chiar şi aşa, cei mai buni dintre ei au reuşit să facă faţă condiţiilor meteo şi să confirme aşteptările. Printre atleţii care s-au remarcat în cadrul evenimentului de la poalele Feleacului s-a regăsit şi vâlceanca Dana Govoreanu, eleva Alinei Borţa, de la CS Chimia şi CNMB. Dana a obţinut argintul la 100 metri garduri, realizând şi un record personal: 13.98 secunde. A fost devansată doar de Ana Maria Nesteriuc, o sportivă cu mai multă experienţă, cu 10 ani mai mare decât ea. Practic, în acest moment, Govoreanu este a doua cea mai bună atletă din România la 100 metri garduri. Amărăciunea sa şi a antrenoarei sale, după concursul de la Cluj Napoca, este că rezultatul foarte bun înregistrat nu echivalează şi cu calificarea la Campionatul European de Juniori I. Baremul este mai greu de îndeplinit aici decât la Mondiale, unde sportiva vâlceană va merge, în luna august (Campionatul Mondial va avea loc în Kenya). Dana a fost la o sutime ”distanţă” de baremul pentru Europene. A fugit 13,98 şi ar fi trebuit 13.97 pentru a-şi asigura biletul pentru Tallinn.
Proba de 100 metri garduri nu a fost singura la care atleta vâlceană a participat. A concurat şi la 400 metri garduri, unde s-a clasat pe locul 4.
La Cluj-Napoca a mai fost medaliat şi Andrei Neagoe, sportiv format la CNMB, legitimat la CSM Slatina. Acesta a obţinut aurul la Campionatele Internaţionale ale României şi Cupa României, cu echipa de ştafetă de 4×100 metri a clubului oltean.