Atletism

Dana… campioana a impresionat din nou! Govoreanu, cea mai bună atletă din România la juniori şi tineret, la probe combinate

La finele săptămânii trecute, la Bucureşti a avut loc Campionatul Naţional de probe Combinate. La acest concurs a fost prezentă şi Dana Govoreanu, atleta de aur a clubului Chimia şi a Colegiului Naţional ”Mircea cel Bătrân”. Eleva Alinei Borţa a avut două zile de competiţie epuizante, cu şapte probe, dar fantastice. A cucerit trei medalii de aur la senioare, la 100 metri garduri, 200 metri şi săritura în lungime. A obţinut a doua performanţă din competiţie la 800 metri. A mers bine şi la înălţime. A doborât mai multe recorduri personale. În clasamentul general, după şapte probe, s-a clasat pe primul loc la junioare şi tineret şi pe locul 3 la senioare. La aruncarea bilei şi aruncarea suliţei nu a putut să le facă faţă adversarelor sale de pe primele două poziţii, cu opt ani mai mari decât ea. Ca şi punctaj general a înregistrat un salt uriaş comparativ cu ultima participare. A avut 4679 de puncte, în condiţiile în care data trecută a depăşit cu puţin 4200 de puncte. Acum, principalul obiectiv este să se refacă rapid după acest concurs extenuant. Vineri, 30 iulie şi sâmbătă, 31 iulie, va fi din nou pe pistă, de această dată la Piteşti, pentru Naţionalele de Juniori I. Între 17 şi 22 august, Dana Govoreanu va fi în Kenya, la Nairobi. Va reprezenta România la Campionatul Mondial de Atletism Under 20.