Editorial

CSM Rm Vâlcea vs. ALRO Slatina

CSM Rm Vâlcea şi ALRO Slatina au remizat, 1-1, sâmbătă, în Zăvoi, la capătul unui meci pe alocuri plictisitor, în care niciuna din echipe nu a părut prea preocupată de fotbal. S-a jucat fotbal puţin şi prost, iar asta pentru că nimeni nu îşi dorea să piardă. 4-4-2-ul vâlcean contra 4-4-2-ului slătinean. În teorie, aºezãri compacte. În practicã, echipele se lãbãrþeazã pe trei sferturi din teren.
Trec 12 minute pânã la prima ocazie, dacã o putem numi aºa. Vãduva trimite o pasã pentru Pribac, al cãrui ºut din marginea careului se duce puþin pe lângã barã. ALRO rãspunde prin fostul rapidist Stancu, care primeºte un balon pe stânga, dribleazã un adversar ºi ºuteazã la colþul scurt, mingea se duce în plasa lateralã. Scurtele momente de dominare ale oaspeþilor i-au iritat ca de obicei pe puþinii spectatori  prezenþi în Zãvoi, fiind vizibil deranjaþi de faptul cã favoriþii nu presteazã jocul pe care ei îl aºteptau în acest început de sezon,uitând cã pe teren se aflã o echipã tânãrã,aflatã în reconstrucþie. Pe acest fond, Precup insistã la o minge în careu, driblezã un adversar ºi pe portarul Tufiºi, dar nu reuºeºte sã reia spre poartã de la 6 metri, iar mingea este respinsã în corner de un fundaº al echipei vâlcene. Vãtãjelu e singurul vâlcean care se zbate, pãtrunde pe stânga, dar Quist îndepãrteazã pericolul. Era minutul 41 ºi prima reprizã se îndrepta spre un 0-0 conform cu desfãºurarea jocului. Precup îl gãseºte cu o filtrantã în careu pe Creþu, dar Tufiºi respinge spectaculos în corner. Era cea mai mare ocazie a primei reprize,iar greºeala lui Tomozei l-a fãcut pe patronul CSM-ului sã coboare de la oficialã, pierzând golulul oaspeþilor. Stancu executã cornerul de pe stânga, Precup reia spre poartã, iar Viºa introduce balonul în plasã din apropiere.
Dupã pauzã, iese Tomozei, Vasile coboarã fundaº dreapta ºi intrã Mitu. CSM începe sus în terenul advers partea a doua a meciului. Flancul stîng, cu Vãtãjelu ºi Pribac dã tonul unor atacuri care deocamdatã nu deranjeazã prea tare apãrarea condusã cu calm de fostul fundaº al CSM-ului, Bogdan Viºa. Aluminiºtii dau senzaþia cã cedeazã deliberat iniþiativa, în contul unor spaþii generoase pe contraatac. În min. 47, Vãtãjelu încearcã sã ºuteze de la 25 de metri, Coman respinge din marginea careului. Golul egalizator cade tot din banda stângã. Pribac profitã de o eroare a defensivei slãtinene, intrã în careu pe stânga,dribleazã doi adversari, îl culcã pe Mecea ºi trimite balonul în plasã. Ai noºtri sunt pe val, cum se spune ºi irosesc o ocazie imensã. Dupã o centrare a aceluiaºi Vãtãjelu, Stancu este aproape de autogol, Mecea respinge în corner. Lovitura de colþ este executatã la colþul scurt, Vãduva deviazã din 3 metri, Mecea respinge cu piciorul, mingea ajunge la Pribac, al cãrui ºut din unghi e respins de lângã barã de pe linia porþii de Viºa. Replicile oaspeþilor n-au fost unele de marcã, nici Creþu, nici nou-intratul Stoianof neavând forþa necesarã de a trece de apãrarea vâlceanã. Vãtãjelu mai intrã odatã în careu pe stânga ºi ºuteazã la colþul scurt, dar  mingea loveºte plasa lateralã. În minutul 78 Vlãduþi centreazã de pe dreapta, Mecea scapã balonul în 6 metri, Pribac ºuteazã din apropiere, însã mingea loveºte transversala. ªi cam atât… Ar mai fi de amintit pãtrunderea în careu a lui Stoianof din prelungiri, acþiune la care vârful lui ALRO a solicitat penalti, dar s-a ales doar cu avertisment.
ALRO urcã pe 6, la trei puncte de pdium, CSM rãmâne pe loc retrogradabil, dar la trei puncte de locul 8 ºi se pregateºte de ultimele douã confruntãri ale turului, cu FC Olt si Poli Timiºoara. Dupã care vom vedea ce se va întâmpla.