FotbalDiverse

CS Şirineasa a câştigat amicalul de la Călimăneşti

Sâmbătă, 10 februarie, pe terenul de la Călimăneşti, ocupanta locului secund din eşalonul de elită judeţeană, Cozia, a dat piept, într-un joc de pregătire, cu lidera din Seria a IV-a a Ligii a III-a, CS Şirineasa, fosta campioană a Vâlcii, strămutată la Petroşani. Partida s-a încheiat la scorul de 2-1 în favoarea oaspeţilor. Ceapă a marcat pentru gazde în debutul meciului, însă senegalezul Gueye Mansour a restabilit egalitatea. 1-1 a fost şi scorul pauzei. De precizat ar mai fi că gruparea pregătită acum de Dan Vasilică a jucat ultimele 10 minute ale primei reprize în inferioritate numerică, după ce vâlceanul Lucian Iordache a fost eliminat pentru injurii la adresa arbitrului. În partea a doua, acesta a fost înlocuit cu un alt jucător.

Cozia a avut momente bune de joc în actul secund, putea chiar să revină la timonă, însă nu a reuşit să profite de şansele avute. Nonis Duca a ratat poate cea mai mare oportunitate de a înscrie pentru echipa gazdă. Voinea a tranşat soarta meciului în favoarea celor de la CS Şirineasa în minutul 75, în urma unui corner. 2-1 s-a consemnat şi la final.

Dacă oaspeţii au avut două echipe la dispoziţie pentru acest meci şi şi-au permis să ruleze întreg lotul, antrenorul Coziei, Vasile Ilinca, nu a putut să mizeze pe toţi jucătorii. Au lipsit trei „piese” importante: Răcăreanu, Marinaş şi Schinteie. Toţi au acuzat probleme medicale. Dintre cei trei, doar Marinaş a fost la stadion, dar nu a jucat. De asemenea, de la Cozia au mai absentat juniorii Tisoaica şi Roberto Ştefan.

În condiţiile date, în „primul 11” al grupării de Superligă şi-au făcut loc: I. Armeanu – Mazilu, M. Chiripuş, Al. Ştefan, Lăzărescu, Marinescu, L. Săraru, Duca, A. Chiripuş, Ceapă şi Roncea. În partea secundă, Florin Costea (jucător care doar se antrenează cu echipa din staţiune şi care ar putea ajunge, în perioada următoare, la Craiova, la gruparea lui Mititelu) l-a înlocuit pe Grigore Ceapă, Ionuţ Săraru i-a luat locul lui Mazilu, iar Ciocotoiu a jucat în locul lui Alexandru Chiripuş. În prima „garnitură” a CS Şirineasa s-au regăsit: Gîrlea – O. Vasile, Ionuţ Neag, D. Lung, A. Dragu, L. Iordache, R. Horumbă, Robert Pîrvu, Vezan, Cocină şi Gueye Mansour. Pentru lidera din Liga a III-a a mai jucat, de asemenea, şi tânărul portar vâlcean Alexandru Marinoiu.

Pentru săptămâna care urmează, cele două echipe şi-au programat noi partide amicale. Miercuri, CS Şirineasa va întâlni formaţia Internaţional Băleşti, în timp ce Cozia Călimăneşti va înfrunta liderul din Liga a IV-a din Gorj, pe Petrolul Bustuchin. (S.S.)