Liga IVFotbal

CS Mădulari se apropie de Top 4!

CS Mădulari a scăpat de presiune după un tur de campionat în care lucrurile nu au mers așa cum și-a propus, iar acum, detașată, cu mai multă încredere, a început să câștige chiar și în fața unor adversari mai puternici. Sâmbătă, 25 martie, a făcut un joc bun sau o primă repriză bună la Vlădești, cu Chimia. Formația coordonată de Octavian Marinescu și Marian Nicolae și-a asigurat victoria din primele 45 de minute. Jocul a început ”furtunos”. În minutul 1 se consemna deja deschiderea scorului. Sică Vlad i-a adus pe oaspeți în avantaj. Chimia nu a avut replică. ”Lupu” putea face 0-2, dar a ratat singur cu portarul, apoi, la pătrunderea lui Moldoveanu, în dreapta, ”Sala” Olteanu a ieșit în întâmpinare dintre buturi, să blocheze. A părăsit suprafața de pedeapsă și a oprit balonul cu mâinile. Cei de la Mădulari au cerut roșu. S-a acordat galben. Imediat a venit și golul 2. Bîrlogeanu s-a revanșat după ratare și a dublat avantajul formației vizitatoare în minutul 9.

La jumătatea reprizei s-a făcut 0-3. Alin Bucei, cu un șut nu foarte tare, nici vreo execuție pretențioasă, din apropierea cercului de la centrul terenului, l-a păcălit pe portarul gazdelor. Mingea l-a sărit pe Olteanu, puțin avansat, și s-a dus în poartă. Chimia putea reduce din diferență. Rădescu a scos o lovitură de pedeapsă după un duel cu Moldoveanu. A executat Cătălin Duminică, dar pe lângă poartă. În minutul 36, după o centrare venită din stânga, Moldoveanu a stabilit scorul pauzei: 0-4.

În partea secundă, Chimia a încercat să salveze situația, dar nu a putut schimba soarta întâlnirii. A marcat în minutul 48, prin juniorul Rareș Mihai, care a pus latul la o centrare venită din stânga, de la Rădescu, dar diferența s-a refăcut în minutul 52. Sică Vlad a realizat dubla (scor 1-5). A vrut să înscrie și direct din corner, dar Olteanu a reținut. Și ”Pele” Păun a avut o execuție spectaculoasă, un șut de la 25 de metri, spre vinclu. Balonul s-a oprit în colțul transversalei. Bîrlogeanu, ”șifonat” după duelurile cu adversarii, a părăsit terenul accidentat, în minutul 65. Scorul final (2-5) era deja stabilit. Chimia a mai înscris o dată, între timp, prin Cătălin Duminică.

În acest moment, diferența din clasament dintre cele două formații este de șapte puncte. Mădulari trage speranțe la Top 4.