Cozia s-a impus în Zăvoi. Chiripuş Jr. a decis meciul, după duşul rece din prima repriză

Miercuri după-amiază, Cozia Călimăneşti şi SCM Rm. Vâlcea s-au întâlnit într-un joc de pregătire, în Zăvoi. Elevii lui Mangalagiu au condus de două ori în această partidă, însă la final rezultatul a fost favorabil trupei lui Ilinca. Echipa din staţiune a câştigat cu 3-2. Gazdele au deschis scorul, juniorul Dobrin a egalat. 1-1 a fost şi la pauză. ”Municipalii” au trecut din nou la conducere, însă Mădălin Chiripuş, schimbat după jocul şters din prima repriză, a reintrat pe teren şi a decis jocul. A marcat de două ori, aducând victoria echipei sale.

”În prima repriză am jucat slab. Am dat pase la adversar, am făcut multe greşeli individuale. În a doua a fost mai bine. E posibil să se resimtă şi oboseala după cantonament. Am ieşit duminică dimineaţă din stagiul de pregătire. Am jucat un amical cu Dăeşti, acum în Zăvoi. Mulţi jucători nu sunt obişnuiţi cu ritmul acesta. Am avut 12 antrenamente în şase zile. Nu avem altă soluţie decât să ne pregătim foarte bine. Tare şi după ea, cum se spunea odată. În lot nu au mai apărut noutăţi. Ca seniori i-am luat pe Bîrziche şi Horumbă, iar ca juniori, pe Bornea, Kelemen, Dobrin şi Zamura. Ne-au mai trebui şi un portar junior. Toate echipele au varianta asta. Din păcate, avem şi probleme medicale. Rădoi e indisponibil. Are o durere de şold, a făcut şi RMN şi aşteptăm să vedem ce se întâmplă. Avem nevoie de fiecare jucător în parte. Ca şi amicale, stabilisem ca sâmbătă să jucăm cu Bradu, dar noi ne dorim pe teren de iarbă, ei pe sintetic. Eu nu accept varianta asta, pentru că ne expunem şi nu ne permitem să mai pierdem jucători, să apară alte probleme medicale. Marţi sau miercuri vom mai juca, probabil, un meci, apoi vine jocul din Supercupă, pe 20 august, cu Sparta”, a spus Vasile Ilinca, antrenorul de la Călimăneşti, după cel mai recent test.