Cozia ”rupe” tot în amicale

Cozia Călimăneşti pare să fie cea mai în formă echipă din fotbalul judeţean, în acest moment. Nu a pierdut niciun meci din cele amicale disputate în ultimele săptămâni. Formaţia pregătită de Vasile Ilinca s-a impus clar şi în faţa ultimului adversar, Sparta Rm. Vâlcea. Alexandru Ştefan şi colegii săi au clarificat lucrurile din prima repriză, pe care au încheiat-o cu un avantaj de trei goluri: 3-0. În partea secundă au mai înscris de alte două ori. La 5-0 s-au relaxat. Sparta a redus din diferenţă prin Răzvan Chebar, care a executat impecabil o lovitură liberă obţinută la aproximativ 20 de metri de poarta adversă. Pentru Cozia au marcat: Rădoi şi Uţă, ambii câte două goluri, dar şi Nonis Duca. Au fost goluri frumoase, cele mai multe marcate în urma unor greşeli în faza defensivă ale ”spartanilor”. Mihai Lungan şi Romeo Chelcea nu s-au putut baza în acest joc pe întreg lotul. Printre alţii, au absentat Cosmin Văcaru, Andrei Tîrş, Roşianu. În lipsă de variante, pe final de joc a intrat pe teren şi antrenorul Mihai Lungan. Sparta va disputa în câteva zile un meci oficial. Pe 28 iulie joacă în Cupa României.
Nici Cozia nu a avut toţi jucătorii la dispoziţie. Au lipsit: Moldoveanu, Barbu şi Giuran. Moldoveanu şi Giuan nu au putut juca din cauza unor probleme medicale. În cazul lui Giuran, acestea sunt mai serioase, fiindu-i afectat genunchiul. Are nevoie de câteva luni de pauză, perioadă în care va urma un tratament pentru a se pune pe picioare.