Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga IIIFotbal

Cozia, din nou neînvinsă în fața unei echipe de play-off. Călimănești și Dăești, ajutor reciproc

Pe teren propriu, Cozia Călimănești e capabilă să învingă pe oricine. A bătut-o pe Alexandria, iar acum a scos un rezultat bun împotriva unei alte formații de play-off din Teleorman. A terminat la egalitate, 1-1, confruntarea cu Cetatea Turnu Măgurele. Punctul obținut a ajutat-o să se apropie la un punct de locul 7 în clasamentul Seriei a VI-a a Ligii a III-a, asta și datorită ajutorului primit de la Dăești, care a învins-o pe Potcoava. De fapt, a fost un favor reciproc. Și remiza de la Călimănești a ajutat-o pe Dăești să vină la doar două puncte de locurile de play-off.

Pe terenul formației din stațiune, prima repriză a fost fără goluri. Ambele ale meciului s-au marcat în partea secundă, din penalty. ”Ocazii mai clare noi am avut. Ne-am dorit mai mult. E bine că nu am pierdut. A fost un meci de angajament, de luptă. În prima repriză, Sîrbu, Ghighilicea, au avut două oportunități bune de a deschide scorul. Apoi, în partea secundă, un apărător al oaspeților a jucat mingea cu mâna. Arbitrul a lăsat jocul să continue. Zamura a scăpat singur. A ratat din situație clară. Centralul nu a mai revenit cu penalty. Apoi am fost penalizați ușor cu penalty. Marian Chiripuș a ieșit să blocheze cu pieptul și arbitrul a indicat punctul cu var. Chiri a luat și galben. E al patrulea și va absenta în etapa viitoare. Am reușit să revenim, să egalăm. Chiripuș senior a urcat în caruel advers și a fost tras de adversar. Am avut și noi penalty. L-a transformat Ghighilicea. Amândouă echipele ne-am dorit victorie. Ei disperați, normal, sunt acolo sus și vor să rămână, mai ales că urmează niște meciuri grele, noi, la fel, ne luptăm pentru a rămâne în acest eșalon și orice punct contează. Spre final, am luat și un roșu. Proteasa a fost eliminat, după un atac prin alunecare în jumătatea adversă. La 3-4 minute, s-a refăcut echilibrul numeric. Un adversar a primit al doilea galben. Urmează meciul de la Horezu. Este unul ca oricare altul. Fiecare avem un obiectiv și ne dorim să-l îndeplinim. În tur am pierdut cu 1-0. Mocioacă a marcat cu capul singurul gol. Ne dorim să facem un joc bun la Horezu. Vom avea absențe, în primul rând Chiripuș și Proteasa, suspendați. Bîrziche a ieșit accidentat, după o întindere. În minutul 14 l-am înlocuit cu Proteasa. Revine, în schimb, Duca după suspendare”, a spus Vasile Ilinca, antrenorul trupei din stațiune, după remiza cu a patra clasată.