Costești a condus-o de două ori pe Roșiori! Un fost jucător de la Dăești, „călăul” echipei vâlcene

Vineri după-amiază, Minerul Costești a disputat ultimul meci al anului. A întâlnit o echipă de pe podiumul Seriei a VI-a, Sporting Roșiori. Pe „hârtie”, oaspeții erau favoriți. Pe teren, formația antrenată de Marius Vlădoi a arătat că merită mai mult decât a obținut până în prezent. Laurențiu Nicolaescu și compania au fost aproape de un rezultat pozitiv.

Prima parte a întâlnirii a fost fără goluri. S-a încheiat la fel cum a început: 0-0. În partea secundă s-a marcat de cinci ori. Vâlcenii au comdus de două ori. Au deschis scorul în minutul 50. Vasilescu a adus-o pe Minerul în avantaj. Gazdele nu au putut ține de avantajul minim. O lovitură liberă executată rapid i-a surprins. Alin Călin s-a aflat la finalizare: 1-1 (minutul 57). Minerul nu a renunțat să creadă în șansa sa. A trecut din nou la conducere în minutul 71, în urma unei faze fixe, un corner. Antrenorul secund, Laurențiu Nicolaescu, a înscris cu capul pentru 2-1. Ultimele 20 de minute au fost de coșmar pentru Costești. Același in Călin a profitat și a egalat din nou, în minutul 74, din careul mic, urmărind o minge respinsă în față: 2-2. Fostul jucător de la Dăești a realizat hattrick-ul. Minerul a pierdut în minutul 90. Călin a pus punct întâlnirii la scorul de 2-3, un rezultat nemeritat pentru Costești, care va ierna pe locul 9. În partea a doua a campionatului, ultimele meciuri din sezonul regular și play-out, formația de pe malul Olăneștiului va avea o misiune grea, de a urca pe locul 8 și a încerca să evite retrogradarea.