Constantin Truşcă a prins un loc pe podium la Maratonul Internaţional al Clujului

Duminică, 9 aprilie, la poalele Feleacului a avut loc Wizz-Air Marathon Cluj. La acest concurs de alergare, desfăşurat în aer liber, au luat starul peste 2000 de amatori de mişcare, din ţară, dar şi din străinătate (Ungaria, Franţa, Italia şi altele). Organizatorii au stabilit mai multe probe, pentru ca fiecare dintre cei interesaţi să aibă de unde alege. Printre cei care au mers la Cluj, pentru a participa la această competiţie de anvergură, s-a regăsit şi vâlceanul Constantin Truşcă (a cărui activitate sportivă este susţinută de firma de transport Dacos). Acesta s-a înscris la semimaraton, acolo unde anul trecut a ocupat locul secund. Şi de această dată a prins un loc pe podium. S-a clasat pe locul 3, cu o performanţă de 1 oră şi 40 de minute. „M-am simţit foarte bine. Totul a fost ca la carte. Am obţinut şi timpi mai buni decât la ediţia precedentă, chiar dacă acum am ocupat locul 3, iar anul trecut m-am clasat pe locul secund. Concurenţa a fost mai mare. De la an la an creşte interesul pentru astfel de competiţii şi mă bucură acest lucru”, a spus Constantin Truşcă. În continuare, acesta se va pregăti pentru o altă cursă importantă. Pe 20 mai, va participa la Cozia MTB, concursul de ciclism montan. Organizatorii au pregătit patru trasee prin pădure. Tura scurtă se va întinde pe 33 kilometri, iar cea lungă, pe 55 kilometri. De asemenea, vor mai fi două curse de agrement, pentru cross-alergare, dar şi pentru biciclete, pe o lungime de 10 kilometri. (S.S.)