AtletismAlte sporturi

Comuna Tetoiu, reprezentată cu cinste de o atletă la Campionatul Național de Copii

* Dora Marciuc și Lorena Gherman, rezultate bune în Capitală

Zilele trecute, la București s-a desfășurat ultima competiție indoor de la atletism. La Campionatul Național de Copii I și II de la București au participat zeci de sportivi, din toată țara. Printre ei s-a regăsit și o atletă din comuna vâlceană Tetoiu. Este vorba despre Adriana Moraru, sportivă pregătită de profesorul Claudiu Cîrstea, la clubul Chimia. Aceasta și-a reprezentat cu cinste localitatea. A terminat cursa de 60 de metri plat, la care concurența a fost mare, 37 de sportivi regăsindu-se la start, pe locul 8. Pentru ea a fost prima competiție din carieră la care a participat. Rezultatul a fost obținut la categoria copii II.

La același concurs au mai fost prezente alte două sportive de la clubul Chimia. Dora Marciuc s-a clasat pe locul 8 la săritura în înălțime, la copii I (cu o performanță de 1,20 metri), iar Lorena Gherman a ocupat locul 4 la aruncarea greutății. Ambele sunt pregătite de Cristina Marciuc.