Chimistele nu au întâmpinat probleme în Liga Naţională

CSM BUCUREŞTI – OLTCHIM RM. VÂLCEA 23-35
* după succesul din Germania, s-au impus şi la Chiajna, în faţa formaţiei CSM Bucureşti

La doar o zi distanţă de meciul din prima etapă a noului sezon al Ligii Campionilor, disputat în Germania, Oltchim a disputat un nou meci oficial. Sâmbătă, 1 octombrie, chimistele au înnoptat în Bucureşti, iar duminică au mers la Chiajna, acolo unde a fost programată să se desfăşoare partida cu CSM Bucureşti, din cea de-a patra etapă a Ligii Naţionale. Meciul nu le-a solicitat însă prea mult pe chimiste, pentru a se plânge de oboseală.
CSM Bucureşti a fost doar o parteneră de antrenament pentru campioana României, care a obţinut din nou o victorie concludentă în campionatul intern, de această dată însă în faţa unui adversar modest, care nu a reuşit să simtă gustul victoriei în acest nou sezon de Liga Naţională. CSM Bucureşti, echipă care s-a aflat pe podium în precedenta ediţiei a Ligii Naţionale, a pierdut toate cele trei partide disputate înaintea duelului cu Oltchim şi nu avea cum să emită pretenţii în faţa campioanei României, chiar dacă aceasta venea după un meci solicitant, din Liga Campionilor.
Elevele lui Radu Voina s-au regăsit mai greu pe teren în primele minute, însă au reuşit să se distanţeze pe tabelă spre finalul primei reprize. Pauza le-a găsit cu un avantaj de patru goluri (scor: 16-12 pentru vâlcence), unul destul de mic, care impunea o prestaţie mai bună pentru actul secund.
Chimistele au apăsat un pic piciorul pe acceleraţie în partea a doua a întâlnirii şi au reuşit să majoreze diferenţa. CSM Bucureşti – CS Oltchim s-a încheiat până la urmă la scorul de 23-35 şi astfel campioana României a înregistrat cel de-al patrulea succes din campionatul intern.
Iulia Curea, jucătoare care nu a confirmat în Germania, cu Buxtehuder, a fost de această dată cea mai bună jucătoare din tabăra chimistă, graţie celor şapte goluri înscrise. În topul marcatoarelor s-au mai regăsit: Fiera (6 goluri), Nechita (4), Chirilă (3), Ozel (3), Brădeanu (3), Elisei (2), Stanca (2), Vetkova (2), Farcău (2) şi Manea (1).