Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Atletism

Chimista Medeea Muşulete, vicecampioană naţională la săritura în lungime

Nu e păcăleală! Sâmbătă, 1 aprilie, o sportivă de la clubul Chimia a devenit vicecampioană naţională. Este vorba despre atleta Medeea Muşulete, care este pregătită de profesorul Claudiu Cârstea. Aceasta s-a remarcat la Campionatul Naţional de Copii de la Bucureşti. S-a clasat pe locul secund la săritura în lungime, categoria de vârstă copii I. Medeea a sărit 5,19 metri. Concursul a fost câştigat de o sportivă de la Steaua Bucureşti, care a sărit 5,22 metri. Atleta vâlceană este, însă, cu un an mai mică decât campioana din acest an (Medeea e născută în anul 2005). Sportiva chimistă a luat startul şi în proba de 200 metri. Aici s-a clasat pe locul 11. În altă ordine de idei, la competiţia de la Bucureşti au mai fost prezenţi şi câţiva copii care sunt legitimaţi la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Dintre ei, cel mai bun rezultat l-a obţinut Alexandru Negulescu. Acesta a cucerit medalia de bronz în proba de 50 metri garduri, la copii 2. Tot Negulescu s-a clasat pe locul 6 la săritura în lungime (cu o performanţă de 4,02 metri). De asemenea, a mai reprezentat CNMB şi Ioana Alesia Băcanu. Aceasta a ocupat locul 4 la copii 2, la săritura în lungime. (S.S.)