Liga IVFotbal

Chimia și-a recuperat din deplasare punctele pierdute cu Mădulari. Totîlcă, omul-meciului la Budești

După dușul rece cu Mădulari, Chimia 1973 Rm. Vâlcea și-a recuperat punctele pierdute pe teren propriu în deplasare. Sâmbătă, 1 aprilie, a câștigat cu 4-1 duelul cu penultima clasată, Viitorul Budești. Oaspeții au deschis scorul după jumătatea primei reprize, din penalty. Ilie Mușuroia i-a adus pe chimiști în avantaj. La pauză a fost, însă, 1-1. Gazdele au restabilit echilibrul tot dintr-un penalty, pe care oficialii Chimiei l-au considerat ușor acordat.

Partea secundă a debutat tot cu o lovitură de pedeapsă, dar pentru formația antrenată de Alin Savu și Ovidiu Creangă, contestată, de această dată de Budești. Mușuroia nu a mai fost la fel de inspirat și a ratat desprinderea, din punctul cu var. I-a acoperit greșeala Totîlcă. Cu un euro-gol, șut sub transversală, de la 30 de metri, a înclinat balanța în favoarea Chimiei (1-2). Duminică și Rădescu au încheiat socotelile. 1-4 a fost la final. Radu Totîlcă a fost considerat MVP-ul partidei. După mult timp, la Chimia a putut fi prezent și Nicolae Popa. ”Țuțu” a și jucat, dar a ratat șansa să-și treacă numele pe lista marcatorilor.